Dziwna wypowiedź Szydło o Auschwitz. "Trzeba robić wszystko, by uchronić życie swoich obywateli"

Beata Szydło wygłosiła w Oświęcimiu przemówienie w związku z 77. rocznicą deportacji polskich więźniów do Auschwitz. PiS publikowało kolejne cytaty na Twitterze. Jeden z nich szybko zniknął.

Premier Beata Szydło brała udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W pewnym momencie - jak cytuje m.in. Polskie Radio - premier powiedziała, że "Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". Słowa te zostały opublikowane na Twitterze przez osobę zarządzającą kontem PiS i... szybko zniknęły.

Na słowa zareagował szef Rady Europejskiej Donald Tusk:

Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera - napisał na Twitterze

Droga do piekła

Nie umknęło to uwadze dziennikarzom i internautom. Katarzyna Kolenda-Zaleska poprosiła Rafała Bochenka o komentarz.

Niektórzy zarzucają Beacie Szydło m.in., że nawiązała w swoim przemówieniu do Adolfa Hitlera.

Wielu, tak jak Jan Olesicki, uważa że premier w skandaliczny sposób nawiązała do syryjskich uchodźców, których Polska w dalszym ciągu nie chce przyjąć. "Premier Szydło chce robić obozy koncentracyjne dla uchodźców?!" - zapytał wzburzony.

Padły też komentarze, że robienie polityki w Auschwitz to hańba. Przemysław Szubartowicz podkreślił, że to miejsce uczy czegoś zupełnie przeciwnego - "że rasizm, ksenofobia, dzielenie ludzi na gorszy i lepszy sort to droga do piekła".

Więcej o: