List do Kaczyńskiego ws. "pacyfikacji" na miesięcznicy. "To nie ma nic wspólnego z żałobą"

"Zakończcie organizację miesięcznic. Ofiary katastrofy smoleńskiej zasługują na godną pamięć" - zaapelował w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

„Apeluję do Pana o zaprzestanie organizacji miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej wymagają szczególnej pamięci oraz szacunku" - napisał przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru w liście do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Kaczyński podczas ostatnich obchodów miesięcznicy mówił przed Pałacem Prezydenckim, że ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej pokazały bezmiar barbarzyństwa Rosjan i ówczesnych polskich władz. Wyjaśniał, że przez to nie zapewniono ofiarom godnego pochówku.

Zwracając się do manifestujących przeciwników uroczystości, Jarosław Kaczyński zarzucił im, że chcą powrotu do czasów PRL-u. - Chcą Polski, w której katolicy, czyli większość, nie będą mieli praw - powiedział prezes PiS. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

"Pana słowa o nienawiści i wyzwiska, jakimi obrzuca Pan Polaków podczas każdej niemal miesięcznicy dzielą i osłabiają nasz kraj. Pana słowa o zagranicznej agenturze w Polsce i państwie, które nie potrafią wyjaśnić prawdy mają charakter pomówienia" - skomentował Petru. 

Podczas sobotniej 86. miesięcznicy smoleńskiej doszło do przepychanek z funkcjonariuszami policji. Policja wynosiła kontrdemonstrantów, którzy blokowali marsz pamięci organizowany przez PiS.

Wśród nich znalazł się m.in. były działacz "Solidarności" Władysław Frasyniuk. Odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, a siedem innych osób "za złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego podczas miesięcznicy". CZYTAJ WIĘCEJ>>>

'Coraz bliżej prawdy'. Od 6 lat Jarosław Kaczyński na miesięcznicach smoleńskich powtarza prawie to samo

Więcej o: