Komisja ds. reprywatyzacji wezwie prezydent Warszawy, weźmie pod lupę pierwsze stołeczne adresy

Sprawy dziewięciu stołecznych nieruchomości zbada na początek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. W charakterze strony wezwana będzie prezydent Warszawy. Prace mają ruszyć jeszcze w czerwcu, na lipiec zapowiadane są pierwsze decyzje.

Podczas dzisiejszego pierwszego merytorycznego posiedzenia komisji w pełnym składzie zdecydowano, że pierwsze rozprawy będą dotyczyć nieruchomości przy Twardej 8 i 10. W obu przypadkach w charakterze strony komisja wezwie Hannę Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy już wcześniej zapowiadała, że nie ma zamiaru stawiać się przed komisją, bo jest niekonstytucyjna. 

"Twarde decyzje już w lipcu"

Przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział, że pierwsze efekty prac komisji będą znane już w przyszłym miesiącu. - Twarde decyzje zostaną podjęte w lipcu, a z czasem, mam nadzieję, będzie ich zapadało więcej - powiedział Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że komisja jest ograniczona kodeksem postępowania administracyjnego. "Nawet gdy wydaje się, że jakaś sprawa jest oczywista, to komisja ma obowiązek dochować wszelkiej staranności, po to żeby obronić takie decyzje, a będą one zaskarżane" - powiedział Jaki.

Zapowiedział, że komisja będzie działać skrupulatnie, wysłuchiwać stron i docierać do oryginałów dokumentów.   

Wśród lokalizacji, którymi komisja zajmie się w pierwszej kolejności, są adresy: Twarda 8 i 10 , Sienna 29, Zielna 7, Złota 17 i 19, Chmielna 50 oraz Noakowskiego 16.

Według szefa komisji adresy wybrano na podstawie kilku kryteriów. - To kryterium wiedzy na temat danej nieruchomości, kryterium czasu, zagrożenia przed zbyciem. Chyba najważniejszym kryterium było prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy danej decyzji - powiedział Jaki.

Rozprawy będą jawne

Zaplanowane na koniec czerwca rozprawy mają być otwarte dla mediów. Komisja wezwała strony: prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz Macieja M. - beneficjenta decyzji o użytkowaniu wieczystym. W charakterze świadków mają stawić się m.in. byli urzędnicy ratusza, pełnomocnik Macieja M. oraz kurator spadku nieobjętego.

Na wniosek przewodniczącego komisja postanowiła o dokonaniu zabezpieczenia na księgach wieczystych, tak by nieruchomości nie stały się przedmiotem obrotu do czasu wydania decyzji. Odpowiednie wnioski trafiły do sądu.

Komisja podjęła także uchwałę o zwróceniu się do prezydent Warszawy o wydanie dokumentacji spraw reprywatyzacyjnych. 

"Widać dobrego ducha współpracy"

Pierwotnie zakładano, że dzisiejsze posiedzenie potrwa około dwóch godzin, ostatecznie członkowie komisji oraz Rada Społeczna dyskutowali ponad trzy godziny.

Jaki ocenił, że spotkanie było wartościowe. - Wszyscy podeszli bardzo poważnie do swojej pracy, padło też wiele pytań. Dzięki temu podjęte decyzje mają pełniejszy charakter - podkreślił szef komisji.

- Co ciekawe, praktycznie w każdym przypadku te decyzje były jednogłośne. Na tę chwilę widać dobrego ducha współpracy w ramach tego organu i mam nadzieję, że będzie tak dalej - ocenił Jaki.

Więcej o:
Komentarze (74)
Komisja ds. reprywatyzacji wezwie prezydent Warszawy, weźmie pod lupę pierwsze stołeczne adresy
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 20 razy 6

  "Prezydent stolicy już wcześniej zapowiadała, że nie ma zamiaru stawiać się przed komisją, bo jest niekonstytucyjna. "

  pali się pod tyłkiem bufetowej, oj pali i ona dobrze o tym wie. Więc miga się jak może

  Pozdrawiam

  Losiu

 • razb1947

  Oceniono 21 razy 5

  Paralizatorem po nogach to będzie szła na komisję w podskokach nawet 40 km. na godzinę.

 • razb1947

  Oceniono 20 razy 4

  Gronkiewicz Waltz jak odmówi stawienia się przed Komisją Reprywatyzacyjnej to w kajdankach będzie doprowadzona bo świętą krową nie jest i żadnej łaski nie robi- pały też pomogą jej.

 • lesnywladek2

  Oceniono 29 razy 3

  jak patrzę na opozycję totalną to jestem pewien że jedynym wyjściem żeby oni znów mieli przewagę w sejmie jest zreprywatyzowanie budynku sejmu przez panią Gronkiewicz.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 10 razy 2

  Ujawnienie skali złodziejstwa PO i mafii HGW w Warszawie to będzie bomba.

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 26 razy 2

  Czekam na oświadczenie bufetowej. Dupka pewnie się jej już pali.

 • najdul6

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki do psychiatry !!!

 • wieslaw.brewka

  0

  jaki to nie wie jak sie zachowac typowy prycypal nie majacy pojecia o prowadzeniu komisji ale to sie mu odbije na zdrowiu

 • chata50

  0

  Komisja powinna rozpocząć od Srebrnej/Sp.Telegraf/ Póżniej już będzie łatwiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX