Halina Szymańska pokieruje kancelarią Dudy. Pani weterynarz, która lubi haft gobelinowy

Halina Szymańska, nie znana dotąd szerzej radna PiS, została dziś nową szefową Kancelarii Prezydenta. Tak zdecydował Andrzej Duda. Kim jest następczyni Małgorzaty Sadurskiej?

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podziękował za dotychczasowe "dwa lata służby" minister Sadurskiej. - Jestem przekonany, że jeszcze nie jedno wielkie i ważne zadanie przed panią minister, z uwagi na młody wiek - powiedział prezydent.

Podziękował również nowej szefowej swojej kancelarii za to, że ta przyjęła propozycję współpracy. - Po raz kolejny zostaje pani porwana z domu - żartował prezydent. Wyliczał przy tym, że Szymańska pełniła w swoim życiu wiele różnych i odpowiedzialnych stanowisk kierowniczych.

Halina Szymańska nie jest politykiem z pierwszego szeregu PiS. Do dziś była radną tej partii w sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Przed nominacją zajmowała także stanowisko wiceszefowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odpowiadała tam za sprawy rybołówstwa, realizację dopłat bezpośrednich czy rejestrację zwierząt.

Nieprzypadkowo - Szymańska jest z wykształcenia lekarzem weterynarii. Ukończyła dawną Akademię Rolniczą we Wrocławiu (dziś to Uniwersytet Przyrodniczy). Ma za sobą także podyplomowe studia z prawa administracyjnego i samorządowego oraz studia doktoranckie z nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Kariera samorządowa i brydż

Zanim trafiła do polityki, Szymańska kierowała laboratorium Lecznicy Specjalistycznej w Łobzie, była też szefową tamtejszego sanepidu. W końcu wystartowała w wyborach na burmistrza miasta, które wygrała, by wkrótce zostać starostą całego powiatu. Do szczecińskiego oddziału ARiMR trafiła w 2006 roku. Wcześniej była przymierzana do roli wojewody zachodniopomorskiego, stanowiska tego jednak nigdy nie objęła.

W 2015 roku bezskutecznie kandydowała do Sejmu, choć było blisko. Zdobyła w sumie 5240 głosów (na tej samej liście lider okręgu Joachim Brudziński otrzymał ich prawie 47 tysięcy).

Prywatnie Szymańska jest mężatką i matką trzech córek. Jak sama pisze o sobie, interesuje się medycyną naturalną, brydżem i ogrodnictwem. Jeśli chodzi o książki, z zamiłowania sięga po literaturę społeczną i psychologiczną. Pasjonuje ją również malarstwo współczesne i... haft gobelinowy.

Zmiany w kancelarii Dudy

Szymańska zastąpiła na stanowisku Małgorzatę Sadurską. Dotychczasowa szefowa Kancelarii Prezydenta jest bowiem kandydatką do zarządu PZU, co potwierdził minister w kancelarii premiera Henryk Kowalczyk. Sadurska miałaby według informacji dziennikarzy zarabiać w nowym miejscu pracy nawet 90 tys. złotych miesięcznie.

Dziwne gesty i śmiechy. Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO zachowywał się bardzo specyficznie

Więcej o: