Reprezentacyjna część Warszawy przegrodzona barierkami i wszędzie policja. Co tu się dzieje?

Warszawa, sobotnie popołudnie i barierki w poprzek Krakowskiego Przedmieścia. Zagraniczni turyści mogą być zdezorientowani, ale warszawiacy wiedzą. PiS organizuje kolejną miesięcznicę katastrofy lotniczej z 2010 roku.

Wieczorem przed Pałacem Prezydenckim zbiorą się ludzie, którzy chcą uczcić pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Będzie to 86. miesięcznica smoleńska. I jak co miesiąc do zebranych przemówi Jarosław Kaczyński. 

Przeciwko miesięcznicom smoleńskim protestują Obywatele RP, którzy organizowane przez PiS manifestacje nazywają "smoleńskimi seansami nienawiści”. W obawie przed kontrdemonstracją w pobliże Krakowskiego Przedmieścia ściągnięto dość duże siły policyjne. W bocznych ulicach stoi ok. 40 policyjnych pojazdów. Tak jest również przy ul. Karowej i przy pl. Teatralnym. Jednak to, co przykuwa najbardziej uwagę, to policyjne barierki ustawione w poprzek Traktu Królewskiego na wysokości Pałacu Prezydenckiego. Co kilka metrów stoi policjant, który czuwa, by nikt nie dostał się w wyłączoną strefę na Krakowskim Przedmieściu.

Miesięcznica smoleńska przed Pałacem

Warto przypomnieć, że wyłączenie tej części najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Warszawie było możliwe na mocy nowego prawa. Sejmowa większość pod koniec zeszłego roku przegłosowała nową ustawę o zgromadzeniach. Na jej podstawie organizatorzy miesięcznic smoleńskich otrzymali od władz zgodę na cykliczne zgromadzenia aż do 2020 roku. Ustawa odbiera innym obywatelom prawo do zorganizowania konkurencyjnej demonstracji w tym samym miejscu i czasie. I właśnie m.in. przeciw temu protestują członkowie stowarzyszenia Obywatele RP, którzy i tym razem zapowiedzieli swój udział w kontrmanifestacji.    

Nowe prawo o zgromadzeniach było krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE.

Kolejna miesięcznica smoleńska. Przy Pałacu Prezydenckim pojawiły się barierki odgradzające teren oraz dodatkowe siły policji

Więcej o: