Kto ma rację w sporze Duda-Sąd Najwyższy? Rozstrzygnie o tym Trybunał Konstytucyjny

Marek Kuchciński chce, by sędziowie Trybunału Konstytucyjnego rozstrzygnęli spór wokół prawa łaski między prezydentem a Sądem Najwyższym. Portal wPolityce poinformował, co dokładnie zawiera złożony przez marszałka wniosek.

Jak pisze wPolityce, Kuchciński prosi Trybunał, by sprawdził, czy przysługujące prezydentowi prawo łaski jest uprawnieniem, które głowa państwa wykonuje osobiście i bez ingerencji innych podmiotów. A jeśli inne organy w tym uczestniczą, to o które podmioty dokładnie chodzi i w jakim zakresie działają w tej kwestii.

Marszałek Sejmu pyta też Trybunał, czy to prezydent czy Sąd Najwyższy może interpretować przepisy konstytucji w związku z prerogatywą, jaką jest prawo łaski, oraz kto może decydować, że została ona zastosowana.

Spór między Sądem Najwyższym a prezydentem

Wniosek Marka Kuchcinskiego ma zwiazek z uchwałą Sądu Najwyższego z 31 maja. Sąd Najwyższy stwierdził, że prezydent może ułaskawić jedynie osoby prawomocnie skazane. Sędziowie odpowiedzieli w ten sposób na pytanie prawne w sprawie dotyczącej byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, którzy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, mimo że wyrok wobec nich nie był prawomocny. Sam Kamiński twierdzi, że Sąd Najwyższy "stawia się ponad prawem".

Więcej o: