Kto ma rację w sporze Duda-Sąd Najwyższy? Rozstrzygnie o tym Trybunał Konstytucyjny

Marek Kuchciński chce, by sędziowie Trybunału Konstytucyjnego rozstrzygnęli spór wokół prawa łaski między prezydentem a Sądem Najwyższym. Portal wPolityce poinformował, co dokładnie zawiera złożony przez marszałka wniosek.

Jak pisze wPolityce, Kuchciński prosi Trybunał, by sprawdził, czy przysługujące prezydentowi prawo łaski jest uprawnieniem, które głowa państwa wykonuje osobiście i bez ingerencji innych podmiotów. A jeśli inne organy w tym uczestniczą, to o które podmioty dokładnie chodzi i w jakim zakresie działają w tej kwestii.

Marszałek Sejmu pyta też Trybunał, czy to prezydent czy Sąd Najwyższy może interpretować przepisy konstytucji w związku z prerogatywą, jaką jest prawo łaski, oraz kto może decydować, że została ona zastosowana.

Spór między Sądem Najwyższym a prezydentem

Wniosek Marka Kuchcinskiego ma zwiazek z uchwałą Sądu Najwyższego z 31 maja. Sąd Najwyższy stwierdził, że prezydent może ułaskawić jedynie osoby prawomocnie skazane. Sędziowie odpowiedzieli w ten sposób na pytanie prawne w sprawie dotyczącej byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, którzy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, mimo że wyrok wobec nich nie był prawomocny. Sam Kamiński twierdzi, że Sąd Najwyższy "stawia się ponad prawem".

Więcej o:
Komentarze (154)
Kto ma rację w sporze Duda-Sąd Najwyższy? Rozstrzygnie o tym Trybunał Konstytucyjny
Zaloguj się
 • speedy13

  Oceniono 12 razy 12

  Hmm a jeszcze niedawno tyle się mówiło, że TK nie ma żadnych uprawnień do oceniania decyzji takich czy innych organów państwowych, ani też do podawania interpretacji jakichkolwiek przepisów prawa, a jego jedyną prerogatywą jest ocena zgodności z konstytucją parlamentarnych ustaw. Na jakiej podstawie więc miałby orzekać w tym przypadku? Przecież SN nie jest sejmem, a jego wyrok nie jest ustawą.

 • seneka_ml

  Oceniono 29 razy 5

  TK odwołuje się bezpośrednio do Konstytucji a więc jego opinia jest decydująca

 • mises.power

  Oceniono 33 razy 5

  Sąd Najwyższy nie miał żadnej podstawy prawnej żeby taką sprawę rozpatrywać, a jego "orzeczenie" urąga nie tylko prawu ale i rozumieniu języka polskiego na poziomie podstawowym. Na szczęście to tylko do 22 czerwca :-))))

 • kmosb

  Oceniono 7 razy 3

  TK w Polsce wogóle nie funkcjonuje od samego początku jak tylko powstał. Przykładów można podawać bez końca wobec TK jak milczał kiedy była wielokrotnie łamana konstytucja.

 • Jon Gilbert

  Oceniono 10 razy 2

  Opozycja totalna wszystko neguje, a czym się możecie pochwalić? ZŁODZIEJSKĄ REPRYWATYZACJĄ? - nawet znakomite wyniki gospodarczo - finansowe są negowane lub przemilczane.
  Brawo PIS !!

 • marywil2012

  Oceniono 10 razy 0

  No ale przecież wiemy już od piswoskiego teroetyka konstytucji Zaradkiewicza, że i wyroki TK nie są ostateczne i podlegają ocenie. Przez kogo? Głupi ten naród pisowski niewiarygodnie. NIebawem sam się zaplącze we własne krętactwa.

 • kurdupel0

  Oceniono 12 razy 0

  Ten pan chyba czegoś nie rozumie, SN stwierdził ,że nie można ułaskawić osoby niewinnej ,a nie czy prezes du.a ma prawo stosować laskę wynikającą z konstytycji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX