PO składa projekt ustawy dot. "przeciwdziałania tortur". Chce też odwołać Błaszczaka

Platforma Obywatelska ma dzisiaj złożyć wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Błaszczaka. To reakcja przede wszystkim na sprawę śmierci Igora Stachowiaka, choć Grzegorz Schetyna podał więcej powodów.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że złożą dzisiaj wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Błaszczaka. To już druga próba odwołania go z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji - poprzedni wniosek PO został odrzucony przez Sejm w marcu 2016 roku. Jednocześnie posłowie mają przedstawić projekt ustawy, która wprowadziłaby zakaz stosowania tortur i wymuszania zeznań.

Nie tylko Igor Stachowiak

Wniosek o odwołanie Mariusza Błaszczaka jest konsekwencją śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. Jednak, jak powiedział Grzegorz Schetyna, wątpliwości budzą nie tylko okoliczności zgonu mężczyzny, ale też sposób wyjaśniania tej sprawy, za którą organizacyjnie i politycznie jest jego zdaniem odpowiedzialny Mariusz Błaszczak. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że wotum nieufności dotyczy też innych kwestii, w tym wtorkowego napadu na Mokotowie i nagłaśnianej przez media ucieczki aresztanta ze szpitala.

Ojciec Igora Stachowiaka: Policja powiedziała mi, że syn spadł z krzesła i zmarł

Konsekwencje czy awanse?

Zdaniem rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Beaty Mazurek, wniosek Platformy nie ma szans, a opozycja nie ma Polakom do zaoferowania nic, poza próbami zmiany rządu lub ministrów - podaje IAR. Posłanka dodała też, że wniosek o odwołanie Błaszczaka uderza w bezpieczeństwo Polski, a za politykę kadrową rządu odpowiada premier Beata Szydło. Mazurek odniosła się również do kwestii śmierci Igora Stachowiaka. Rzeczniczka oświadczyła, że wyciągnięto konsekwencje wobec osób, które przekroczyły swoje uprawnienia. 

Raport ws. śmierć Igora Stachowiaka. Niemal od razu było wiadomo, że doszło do nadużycia

Posłowie PO Andrzej Halicki i Borys Budka są przeciwnego zdania. Budka powiedział podczas konferencji prasowej w Oleśnicy, że Platforma złożyła już wniosek o powołanie komisji śledczej, która zbada sprawę awansów w policji we Wrocławiu. Chodzi m.in. o byłego szefa dolnośląskiej policji oraz jego zastępcę, ale zwracają też uwagę na osobę komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie - Marka Fałdowskiego. Politycy PO zarzucają mu, że nie wyciągnął konsekwencji wobec podległych sobie policjantów, którzy dopuścili się nadużyć.

TVN ujawnił wstrząsające nagranie z policyjnego paralizatora. O torturach w policji ostrzegał RPO

Więcej o:
Komentarze (73)
PO składa projekt ustawy dot. "przeciwdziałania tortur". Chce też odwołać Błaszczaka
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 39 razy 5

  "PO składa projekt ustawy dot. "przeciwdziałania tortur"

  języka polskiego?!

 • a1k5

  Oceniono 10 razy 4

  A co ty wiesz o akcji 'widelec"
  Bicie kluczami po jądrach, zmuszanie do przysiadów nago, do siadania na pałce policyjnej ustawionej na sztorc, gazowanie w zamkniętym samochodzie – tak według relacji uczestników wydarzeń działała policja, wymuszając przyznanie się do winy w czasie Akcji Widelec. Zorganizował ją w 2008 r. Grzegorz Schetyna policyjnej akcji, która była najbardziej drastycznym pogwałceniem wolności przez władzę po 1989 r. Polegała ona na zatrzymaniu 752 kibiców Legii Warszawa.Tych, którzy rzucali, ukarały później sądy, jednak rzucenie kilku rac stało się pretekstem do zatrzymania całego tłumu. Wśród otoczonych przez policję znaleźli się także przypadkowi przechodnie oraz niewidomi wychodzący z pobliskiej siedziby Polskiego Związku Niewidomych. W efekcie 688 osobom prokuratura postawiła zarzuty „czynnego udziału w zbiegowisku, którego celem jest gwałtowny zamach na osobę lub mienie”
  Najbardziej wstrząsające relacje :
  „Dostałam pałką, a kilku dosłownie przebiegło po mnie. »Na ziemię, kur...!«, krzyczeli”
  „Kopali nas i bili po twarzach,sikali na nas, rzucali bluzgi. Mówili, że wreszcie się do nas dobrali”
  Policjant kazał mi zdjąć spodenki i majtki. Musiałem nago robić przysiady. Wyzywał mnie od spaślaków. Każdy, kto wszedł na przesłuchanie, dostawał otwartą dłonią w twarz, zanim jeszcze cokolwiek powiedział. Na krześle stawiali pałkę na sztorc i kazali mi na niej siadać. Podpisałem oświadczenie, bo jeden policjant powiedział, że za godzinę może mnie tu już nie być. A tak trafię na trzy miesiące do aresztu”.
  Mieliśmy do czynienia m.in. z przestępstwem nadużycia władzy czy złamaniem art. 231 Kodeksu karnego. Ale, ,doprowadzenie do tego, by Grzegorz Schetyna poniósł odpowiedzialność karną za swoje czyny, nie jest łatwe, bo trzeba by mu udowodnić sprawstwo kierownicze.
  Jakie są dowody i poszlaki na kierownicze sprawstwo Schetyny? Niemal zaraz po akcji zwołał on konferencję prasową, na której apelował o wspólną walkę z chuligaństwem.Jednak rolę Schetyny w akcji potwierdził 30 czerwca 2010 r. w czasie konwencji PO Donald Tusk. „Kiedy trzeba było poskromić po raz pierwszy, z użyciem policji, chuliganów na ulicach Warszawy – tę decyzję podjął, jak pamiętacie, Grzegorz Schetyna.To odpowiedzialność zbiorowa” – mówili o akcji, którą chwalili się Tusk, Schetyna i Ćwiąkalski.
  Teraz w sprawie zapadła około setka wyroków uniewinniających. Reszta spośród 752 zatrzymanych wciąż na nie czeka

 • kolumb2

  Oceniono 32 razy 4

  Szkoda,że nie domagają się ustąpienia Walcowej za przekręty w stolicy.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 8 razy 2

  Jedyny program Plichty Obywatelskiej to kolejne wnioski o dymisje rzadu i poszczegolnych ministrow.
  A tymczasem bezrobocie o kolejne dwa oczka w dol i deficyt najnizszy od lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX