Kopacz o katastrofie smoleńskiej: Byłam wstrząśnięta. Przeraził mnie ogrom rozczłonkowania ciał

- Straszna rzecz się stała. Rzeczywiście nie powinno się to stać, by te kawałki znalazły się w tych trumnach, by były wymieszane na tyle, żeby rodziny dzisiaj to od nowa przeżywały - mówiła w TVN24 o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej b. premier Ewa Kopacz.

Prokuratura Krajowa podsumowała na początku czerwca przeprowadzane od kilku miesięcy ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, w dziewięciu trumnach znaleziono części ciał innych osób.

- Straszna rzecz się stała. Rzeczywiście nie powinno się to stać, by te kawałki znalazły się w tych trumnach, by były wymieszane na tyle, żeby rodziny dzisiaj to od nowa przeżywały. Nie bez powodu w wielu krajach na świecie, gdzie są katastrofy lotnicze, chowa się tych ludzi do jednej, wspólnej mogiły - mówiła w TVN24 była premier Ewa Kopacz, która w 2010 r. była ministrem zdrowia.

- Byłam wstrząśnięta tym, co tam widziałam. Zobaczyłam coś, co nawet mnie, lekarza, który widział niejedno, który widział człowieka z katastrofy samochodowej, z katastrofy kolejowej, nawet mnie ogrom rozczłonkowania tych ciał przeraził - opisywała Kopacz.

- Jeśli w nagraniu, które słyszymy z czarnej skrzynki, kilka czy kilkanaście minut przed lądowaniem, słyszymy, że nie podjęto jeszcze decyzji, to ktoś ją podjął. Ktoś zdecydował, że w tych trudnych warunkach ten samolot ma wylądować. Dzisiaj trzeba pytać, dlaczego tak się stało i jakie były szczególne okoliczności - mówiła posłanka PO w TVN24.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej

Do dziś prokuratura przeprowadziła 27 ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Do końca czerwca zostanie przeprowadzonych jeszcze 6 kolejnych. We wrześniu, po dwumiesięcznej przerwie, ekshumacje zostaną wznowione.

Dotychczasowe ekshumacje wykazały, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, a w 9 przypadkach w trumnach znaleziono części ciał innych osób.

W grobie najmłodszej ofiary katastrofy smoleńskiej, stewardessy Natalii Januszko, ujawniono elementy ciał pięciu innych osób. W grobie Aleksandry Natalli-Świat znaleziono elementy ciała należące do jednej osoby.

W trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego ujawniono 14 części ciał należących do 7 innych osób. W trumnie generała Włodzimierza Potasińskiego odkryto 6 części ciał należących do 4 innych osób. W trumnie arcybiskupa Mirona Chodakowskiego ujawniono połowę ciała, od pasa w górę. Natomiast od pasa w dół znajduje się tam ciało generała Tadeusza Płoskiego.

Żakowski o wynikach ekshumacji

Więcej o: