"Rosjanie składali szczątki tak, jak im się wydawało, że pasuje". Komorowski o Smoleńsku

- Być może najlepiej było pochować wszystkich razem i nie analizować, która część ciała należała do kogo. Przeciwko temu było Prawo i Sprawiedliwość - mówił w Polsat News o katastrofie smoleńskiej b. prezydent Bronisław Komorowski.

Prokuratura Krajowa podsumowała na początku czerwca przeprowadzane od kilku miesięcy ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, w dziewięciu trumnach znaleziono części ciał innych osób.

- Wszyscy doskonale wiedzieli o tym, że Rosjanie szukali ciał i składali wedle tego, jak im się wydawało, że to pasuje. Jeden fragment do drugiego. Tysiące błędów były, o tym wszyscy wiedzieli. Kiedy Prawu i Sprawiedliwości zależało na uroczystych pogrzebach, to tego nie podnoszono, mimo że zdawali sobie z tego sprawę - komentował w Polsat News doniesienia prokuratury były prezydent Bronisław Komorowski.

Jak dodał Komorowski, badanie fragmentów ciał pod kątem DNA "trwałoby lata".

- Być może najlepiej było pochować wszystkich razem i nie analizować, która część ciała należała do kogo. Przeciwko temu było Prawo i Sprawiedliwość. Najlepszym pomysłem byłby wspólny grób - stwierdził były prezydent.

- Pamiętam opowieści moich krewnych, jak po Powstaniu Warszawskim szukali swoich krewnych, matki znajdowały synów, bo chciały znaleźć, bo chciały mieć grób. Co za różnica jest dzisiaj, że przychodzą przez pokolenia na grób, który prawdopodobnie jest grobem innego kolegi, który zginął w tej samej akcji lub był pochowany na tym samym skwerze warszawskim - podsumował Komorowski.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej

Do dziś prokuratura przeprowadziła 27 ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Do końca czerwca zostanie przeprowadzonych jeszcze 6 kolejnych. We wrześniu, po dwumiesięcznej przerwie, ekshumacje zostaną wznowione.

Dotychczasowe ekshumacje wykazały, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, a w 9 przypadkach w trumnach znaleziono części ciał innych osób.

W grobie najmłodszej ofiary katastrofy smoleńskiej, stewardessy Natalii Januszko, ujawniono elementy ciał pięciu innych osób. W grobie Aleksandry Natalli-Świat znaleziono elementy ciała należące do jednej osoby.

W trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego ujawniono 14 części ciał należących do 7 innych osób. W trumnie generała Włodzimierza Potasińskiego odkryto 6 części ciał należących do 4 innych osób. W trumnie arcybiskupa Mirona Chodakowskiego ujawniono połowę ciała, od pasa w górę. Natomiast od pasa w dół znajduje się tam ciało generała Tadeusza Płoskiego.

Żakowski o wynikach ekshumacji

Więcej o: