Prof. Łętowska punktuje Pałac Prezydencki: powołują się na prawnika, który zmarł w 1959 roku

- Ja przejrzałam te publikacje. Na pierwszym miejscu jest Stanisław Śliwiński. On umarł w 1959 roku - komentuje prof. Ewa Łętowska w TVN24 listę prawniczych prac, na które powołał się Pałac Prezydencki w sporze z Sądem Najwyższym.

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP zamieszczono listę publikacji, w których prawnicze autorytety potwierdzają rzekomo, że prezydent może skorzystać z prawa łaski wobec osób, które nie zostały skazane.

Jest to odpowiedź Kancelarii Prezydenta na uchwałę Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników. Wynika z niej, że prezydent może realizować prawo łaski tylko wobec osób prawomocnie skazanych.  

Lista od początku wzbudzała kontrowersje. Niektórzy z umieszczonych na niej profesorów mówią o "nieporozumieniu" i "manipulacji".

Łętowska: kancelaria cytuje profesora, który zmarł w 1959

Sprawę na antenie TVN24 skomentowała także była Rzeczniczka Praw Obywatelskich i sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Ewa Łętowska.

Łętowska zwróciła uwagę, że część przywołanych publikacji “nie dotyczy sytuacji po 1997 roku, po konstytucji, która rozważa kwestię prawa łaski”. - Ja przejrzałam te publikacje. Na pierwszym miejscu jest Stanisław Śliwiński. On umarł w 1959 roku - przypomniała. - Proszę zwrócić uwagę, monografia prof. Murzynowskiego, to są lata sześćdziesiąte - skomentowała inną z wymienionych publikacji.

Więcej o: