Czy da się połączyć decyzję ONZ ws. Polski ze Smoleńskiem? Waszczykowski udowadnia, że tak

Witold Waszczykowski nie skrywał swojej satysfakcji z wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019. Jego zdaniem decyzja ta może też pomóc "wyjaśnić Smoleńsk".

Minister Waszczykowski powiedział, że wynik głosowania w ONZ podważa tezę opozycji, że Polska jest izolowana na arenie międzynarodowej.
- Ten rezultat przekreśla wszystkie biadolenia, że polska dyplomacja jest izolowana, odpychana, niechciana i że nie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach - powiedział minister Waszczykowski.

Waszczykowski: "To potężny instrument"

Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa daje Polsce ważny instrument podnoszący rangę naszego kraju, między innymi poprzez inicjowanie debat w ONZ.

- Takie debaty idą w świat, są popularyzowane w społeczeństwach wielu krajów. Poza tym możemy zawiązywać koalicje wraz ze stałymi członkami Rady, które mogą decydować o pewnych rozwiązaniach. Jest to potężny instrument - stwierdził minister.
Witold Waszczykowski podkreślił, że choć celem Rady Bezpieczeństwa jest utrzymanie pokoju na świecie to na jego osiągnięcie wpływ maja nie tylko kwestie militarne ale również takie problemy jak migracja.

ONZ a sprawa katastrofy smoleńskiej

Na antenie TVP Info Waszczykowski pochwalił się też, że Polska dostała już gratulacje od władz Rosji. Zostaliśmy także zaproszeni przez Kreml "na pilne konsultacje na poziomie wiceministrów".- Liczę, że przez pół roku doprowadzimy do poważnych rozmów z Rosją, aby wyjaśnić jak najwięcej spraw - mówił szef polskiego MSZ.

Te gratulacje przyjmuję jako dobry sygnał. Będę starał się przeprowadzić te konsultacje, jeszcze zanim zaczniemy pracę w Radzie Bezpieczeństwa w styczniu 2018 roku. Być może uda się wiele spraw wyjaśnić, być może nawet Smoleńsk

- ocenił Waszczykowski.

Głosowanie w ONZ

W głosowaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Polska uzyskała najwięcej głosów - 190 na 192 głosujących. Kandydujące z innych grup regionalnych Wybrzeże Kości Słoniowej zdobyło 189 głosów, Kuwejt 188, Peru 186, Gwinea Równikowa 185 a Holandia 184.

Więcej o: