Irlandia będzie mieć premiera geja. Do niedawna kontakty homoseksualne były nielegalne

Leo Varadkar został wybrany szefem irlandzkich Chadeków i wkrótce zostanie tam premierem. Będzie nie tylko najmłodszym szefem rządu w historii tego kraju, ale też pierwszym homoseksualistą na tym stanowisku.

Jeszcze w 1993 roku kontakty homoseksualne były w Irlandii nielegalne. Jednak od tego czasu wiele się w tym kraju zmieniło.

W 2015 roku odbyło się tam referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych. Aż 78 proc. obywateli tego kraju opowiedziało się za ich legalizacją. Nieco mniej, bo 71 proc. Irlandczyków, uważało że pary jednopłciowe powinny móc adoptować dzieci. Wtedy też minister zdrowia Leo Varadkar ujawnił, że jest gejem. Teraz będzie on pierwszym homoseksualnym premierem Irlandii.

Irlandia bez uprzedzeń

38-letni Varadkar został w piątek wybrany nowym szefem chadeckiej partii Fine Gael - podało BBC. Jego poprzednik, Enda Kenny, który sprawował jednocześnie funkcję premiera, podał się do dymisji 17 maja. Zgodnie z obowiązującymi procedurami prezydent ma teraz mianować nowym taoiseachem - a więc szefem rządu - właśnie Varadkara. Najpierw jednak musi on zyskać poparcie izby mniejszej parlamentu. Powinno to nastąpić do końca czerwca.

- Jeżeli ta nominacja ma coś udowodnić, to że Irlandii obce są uprzedzenia - powiedział w piątek polityk, który jest nie tylko homoseksualistą, ale też synem imigranta. - Kiedy mój ojciec przebył 8 tys. km, żeby zbudować sobie dom w Irlandii, raczej nie sądził, że jego syn zostanie jej przywódcą - żartował i postawił rządowi za zadanie "wspólnymi siłami zbudować Republikę szans".

Więcej o: