Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Po raz pierwszy od 20 lat

• Polska wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ• Będzie pełnić tę funkcję w latach 2018-2019• Zagłosowało za nią 190 krajów. Nikt nie głosował przeciw

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrało Polskę do grona niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019. W głosowaniu oddano 192 głosów. Za przyjęciem Polski zagłosowało 190 państw, a dwa wstrzymały się od głosu. Obrady odbyły się w Nowym Jorku. Europie Wschodniej zawsze przypada jedno miejsce w Radzie. Polska po raz ostatni należała do tego grona w latach 1996-1997. - Polska będzie od dzisiaj członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. To pokazuje silną pozycję i autorytet naszego kraju - powiedział na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda i podziękował za poparcie państwom, które zagłosowały na Polskę.

Dowiedz się więcej:

Jak decyzję Rady skomentował Witold Waszczykowski?

Szef polskiej dyplomacji brał udział w obradach i jeszcze przed głosowaniem był dobrej myśli. - Trzeba zdobyć prawie 130 głosów poparcia z całego świata oraz akceptację wszystkich państw z danej grupy. To wszystko należało zrobić i zadanie wykonaliśmy- przekonywał. Na konferencji po wybraniu Polski na niestałego członka RB ONZ Waszczykowski nie krył radości. - Rezultat przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że nasza dyplomacja od dwóch lat jest na właściwej ścieżce. Jesteśmy krajem postrzeganym bardzo dobrze przez cały świat - mówił. 

Co jeszcze wydarzyło się na obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ?

Pozostałe kraje wybrane na niestałych członków to: Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuwejt, Gwinea Równikowa oraz Maroko. Poza tym w pierwszej części posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego przeprowadzono wybory uzupełniające w grupie krajów Europy Zachodniej. W związku z rezygnacją Włoch nowym członkiem Rady została Holandia. Kraje zawarły wcześniej porozumienie o podziale dwuletniej kadencji. 

Wspólny sukces PO i PiS?

Politycy związani z Platformą Obywatelską przypomnieli, że jeszcze za jej rządów zaczęły się starania o to miejsce. Sikorski już w 2014 roku mówił, że Polska stara się o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19. - Dyplomacja parlamentarna ma w tym swoje ważne miejsce. Mam nadzieję, że kierownictwo Sejmu, posłowie i senatorowie wesprą MSZ w tych staraniach - mówił wtedy Sikorski. "W 2015 roku przygotowaliśmy grunt pod poparcie naszej kandydatury" - napisał na Twitterze po ogłoszeniu wyników głosowania Grzegorz Schetyna. Pojawiła się tam też grafika podsumowująca działania partii w tym zakresie.

Więcej o: