Jeszcze kilka lat temu Duda miał inne zdanie na temat ułaskawień. Pamiętacie to nagranie?

Dziś przedstawiciele PiS i prezydenta krytykują Sąd Najwyższy który uznał, że prezydent nie może ułaskawić osoby, która nie ma prawomocnego wyroku. Tymczasem kilka lat temu sam Andrzej Duda mówił, że "ułaskawia się osoby winne".

- Jako minister w Kancelarii Prezydenta, nadzorujący Biuro Obywatelstw i Prawa Łaski, (...) chciałbym z całą odpowiedzialnością oświadczyć, że prezydent Lech Kaczyński podchodził do spraw ułaskawień z bezstronnością - mówił w 2011 roku ówczesny poseł Andrzej Duda.

Chodziło o sprawę kontrowersji dotyczących ułaskawienia Adama S., który utrzymywał kontakty biznesowe z zięciem Lecha Kaczyńskiego Marcinem Dubienieckim.

Duda wypowiedział wtedy zdanie, które zdaje się rzutować na dzisiejszy spór o to, czy prezydent mógł ułaskawić osobę, która była skazana nieprawomocnie - a więc w świetle prawa niewinna.

- Każde ułaskawienie może budzić kontrowersje, bo taka jest natura tej instytucji. Ułaskawia się osoby, uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem - powiedział Duda. Tymczasem Mariusz Kamiński, którego ułaskawił już prezydent Duda formalnie nie był winny, gdyż wyrok w jego sprawie się nie uprawomocnił.

Nagranie z 2011 roku przypomniał na Twitterze dziennikarz Przemysław Szubartowicz.

Tę wypowiedź przypominano już w 2015 roku, gdy Duda ułaskawił Kamińskiego. Przytaczał ją na Twitterze m.in. redaktor Gazeta.pl Michał Protaziuk.

Co zdecydował Sąd Najwyższy ws. ułaskawienia Kamińskiego?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników. Wynika z niej, że prezydent może realizować prawo łaski tylko wobec osób prawomocnie skazanych.  - Zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych - podkreślił Sąd Najwyższy. Sędzia ogłaszający treść uchwały przyznał, że była to bezprecedensowa sprawa. W 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i trzy inne osobyinnych. Był to precedens, bowiem nigdy wcześniej prezydent nie zastosował prawa łaski przed prawomocnym rozstrzygnięciem sądu.

Za co skazano Mariusza Kamińskiego?

Były szef CBA - obecnie minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński - oraz jego zastępca Maciej Wąsik w 2015 roku zostali skazani na trzy lata więzienia, między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA w sprawie tzw. afery gruntowej. Na kary po dwa i pół roku skazano byłych członków kierownictwa biura.

"Prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych". Sąd Najwyższy uznał ułaskawienie M. Kamińskiego za bezprawne

Więcej o:
Komentarze (303)
Jeszcze kilka lat temu Duda miał inne zdanie na temat ułaskawień. Pamiętacie to nagranie?
Zaloguj się
 • vald

  Oceniono 38 razy 8

  Dlaczego nie napiszecie, że sN nie rozstrzygnął czy Kamiński i spółka są winni. SN odpowiedział tylko na pytanie prawne. Co zrobią sądy to już inna sprawa

 • 31.februarius

  Oceniono 43 razy 5

  No dobra, ale dlaczego nie "ilustrujecie" tego fotką "z kciukami nad Macronem i Merkel" , albo "szczupakiem za hostią"?!

 • Tomasz G.

  Oceniono 49 razy 5

  Kolesiostwo i kumoterstwo A. Dudy - tak można nazwać ten niegodny czyn.

 • starszy-65

  Oceniono 10 razy 4

  Nie miejcie pretensji do Dudy bo to tylko taki chłopak dla PIS który stoi niżej w hierarchi politycznej niż goniec biurowy tej partii ot taka żałosna persona ale osobiście nie mam do niego żadnego żalu bo mniej znaczy niż ja sam.

 • jedyny_times

  Oceniono 12 razy 4

  Pan Duda, doskonale wie, nie jest idiotą przecież, że to co robi często jest z prawem na bakier. Facet jest w dodatku doktorem prawa UJ, więc te sytuacje jak akty łaski, czy powoływanie sędziów dublerów, czy niepowoływanie sędziów są mu doskonale znane, wie, że niewiele ma to wspólego z państwem prawa. . Tylko, oni mają plan nieoddać władzy, zrobią wszystko, zmienią tak prawo, po to im też te sądy, aby odebranie władzy pisowi graniczyło z cudem. Normalnie, to każdy by się bał, bo co, czas szybko leci, koniec kadencji, wybory w plecy i co Trybunał Stanu. I pierdel.

 • spyderman2

  Oceniono 20 razy 4

  STOP pisowskiej ośmiornicy!!!

 • kkes

  Oceniono 50 razy 4

  Jaka wina jest w ściganiu i karaniu cynicznych łapówkarzy i złodziei, którzy na zawołanie płaczą do kamery?

 • jndy

  Oceniono 11 razy 3

  Jak Ziobro zrobi pełną reformę sądów, to Kamiński nie tylko że będzie w pełni niewinny, ale otrzyma odszkodowanie za nękanie go procesami przez potomka Leppera i pana Rybę. Przecież Kamiński chciał dobrze, jak mu prezes kazał szukał korupcji. A że tu akurat nie było....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX