Sąd Najwyższy: Prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego. Jest uchwała

SN podjął uchwałę ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników. Wynika z niej, że prezydent może realizować prawo łaski tylko wobec osób prawomocnie skazanych.

W lutym tego roku trzech sędziów SN - rozpatrując kasację w sprawie Kamińskiego- zadało pytanie prawne siedmioosobowemu składowi SN. Dotyczyło ono tego, czy można ułaskawić osobę skazaną nieprawomocnie (a taką osobą był w chwili ułaskawienia Kamiński).

Dziś SN wydał uchwałę, zgodnie z którą prezydent może realizować prawo łaski tylko wobec osób prawomocnie skazanych. - Zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych - podkreślił Sąd Najwyższy. Sędzia ogłaszający treść uchwały przyznał, że była to bezprecedensowa sprawa.

Duda porównuje wyrok na Kamińskiego do... kar za gwałty >>>

Sprawa Mariusza Kamińskiego

Były szef CBA - obecnie minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński - oraz jego zastępca Maciej Wąsik w 2015 roku zostali skazani na trzy lata więzienia, między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA w sprawie tzw. afery gruntowej. Na kary po dwa i pół roku skazano byłych członków kierownictwa biura.

Skazani odwołali się od wyroków, ale sąd nie zdążył rozpoznać apelacji, bowiem w listopadzie tego samego roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił całą czwórkę, umarzając postępowanie sądowe. Był to precedens, bowiem nigdy wcześniej prezydent nie zastosował prawa łaski przed prawomocnym rozstrzygnięciem sądu.

Co wydarzy się teraz?

- Sprawa wróci do trzyosobowego składu Sądu Najwyższego, a ten uchyli decyzję sądu okręgowego, który umorzył postępowanie wobec Kamińskiego - tłumaczy mec. Piotr Schramm. W rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnia, że w taki sytuacji sąd okręgowy będzie musiał merytorycznie rozpatrzyć sprawę byłego szefa CBA dokładnie tak, jakby ułaskawienie ze strony prezydenta nigdy nie miało miejsca.

Więcej o:
Komentarze (786)
Sąd Najwyższy: Prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego. Jest uchwała
Zaloguj się
 • hannes_k

  Oceniono 175 razy 143

  No to teraz czekamy na furiacki atak 3.14dzielskich wynajętych kurtyzan, o tym, jaka to jest "sędziowska mafia" i "komuna"... No, dalej szmaciarze ! Jeszcze nie przyszło zlecenie od Moshe Schaefernakera ?

 • def11

  Oceniono 158 razy 132

  panie Arturze, Trybunał Stanu już się zbliża, już puka do twych drzwi, pobiegnij go przywitać ..:)

 • Black Swan

  Oceniono 138 razy 108

  nie martw się Adrianie... Będę ci wysyłał czosnek do pierdla gdzie na pewno skończysz swoją błyskotliwą karierę polityczną... "Miałeś chamie złoty róg..."

 • lolik52

  Oceniono 124 razy 96

  Sąd Najwyższy: Prezydent nie mógł ułaskawić Kamińskiego

  -nie mógł ale musiał,takie miał polecenie od posła Kaczyńskiego:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX