Waszczykowski: Jestem fanem "Star Treka". Byłoby wspaniale żyć w takiej federacji. Jedno "ale"

Szef MSZ Witold Waszczykowski w wywiadzie dla "Politico" odniósł się do pomysłu stworzenia europejskiej federacji. Porównał pomysł do Zjednoczonej Federacji Planet, znanej z serii filmów "Star Trek".

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udzielił wywiadu portalowi "Politico" w trakcie konferencji Globsec w Bratysławie, poświęconej bezpieczeństwu.

Waszczykowski powiedział m.in., że konflikt Komisji Europejskiej z polskim rządem, dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, to tak naprawdę "osobista krucjata" wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Minister podkreślał, że Polska nie może pozwolić na to, by grono biurokratów wydawało polecenia państwom członkowskim. - Martwię się, bo oskarżenia Timmermansa są nieuczciwe. Stygmatyzują Polskę i tworzą wokół niej złą atmosferę - mówił Waszczykowski.

"Murzyńskość", "rowerzyści i wegetarianie" czy "ajatollah Rzepliński". Wszystkie wpadki ministra Waszczykowskiego >>>

Na słowa Waszczykowskiego zareagował rzecznik KE Margaritis Schinas. - Komisja ubolewa, że minister polskiego rządu nie rozumie roli Komisji, jej struktury i kompetencji - stwierdził Schinas. Dodał, że Komisja Europejska, złożona z 28 komisarzy, podejmuje decyzje wspólnie. 

Waszczykowski: Jestem fanem filmów "Star Trek", ale...

Minister odniósł się również do kwestii wejścia Polski do strefy euro. Zaznaczył, że nie nadszedł jeszcze odpowiedni moment. - Strefa euro nie wzrasta. Poza strefą euro większość państw notuje wzrost na poziomie 3 czy 4 procent, jak Polska, dlatego nie warto przyjmować wspólnej waluty. Prognozy mówią, że państwa strefy euro odnotują w tym roku wzrost o 1,7 procent - mówił.

Zapytany o koncepcję federacji europejskiej, uznał pomysł za utopijny. - Jestem wielkim fanem filmów z serii "Star Trek". Byłoby wspaniale żyć w takiej federacji, ale będzie to możliwe za tysiąc lat… - powiedział Waszczykowski, odnosząc się do przedstawionego w serialu utopijnego galaktycznego państwa.

"Jak wyglądałoby nasze życie, gdyby Waszczykowski odszedł na emeryturę?"