Macierewicz przetrwał. Wniosek Platformy przepadł. "Wypuścił pan dżina z butelki"

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie szefa MON. Obroniło go w sumie 238 posłów. Za wyrażeniem wotum nieufności było natomiast 193 posłów, a 14 wstrzymało się.

Wniosek o odwołanie Antoniego Macierewicza zgłosiła PO. Podczas sejmowej debaty uzasadniał go były szef MON, Tomasz Siemoniak. - Paradoks tego wniosku polega na tym, że to część obozu rządzącego chciałaby, aby Antoni Macierewicz został odwołany - przekonywał były wicepremier.

Nasza relacja z Sejmu. Minuta po minucie >>>

Siemoniak wyliczał, że na wizerunku szefa MON ciąży chociażby sprawa jego byłego współpracownika Bartłomieja Misiewicza, oskarżenie Francji o sprzedaż okrętów Rosji "za jednego dolara", czy rozbicie pięciu z 30 limuzyn, będących na usługach ministerstwa.

Panie prezesie Kaczyński, to pan wypuścił tego dżina z butelki. Teraz pan ma butelkę, my mamy zakrętkę

- podsumował Siemoniak.

Po nim głos zabrała premier Beata Szydło, która stanęła murem za swoim ministrem. - Powiem krótko. Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście. Dokonuje zmian, które przywracają polskiej armii siłę, a Polsce bezpieczeństwo - mówiła szefowa rządu. Nawiązała też do poniedziałkowego ataku terrorystycznego w Manchesterze.

Chcecie doprowadzić do tego, by Polska była bezbronna?

- zapytała i dodała, że zagrożenie terrorystyczne może dzisiaj zagrozić każdemu krajowi europejskiemu. Opozycja odebrała jej wypowiedź bardzo krytycznie.

Macierewicz też się bronił

Szef MON wyszedł na mównicę sejmową jako ostatni. - Cały ten spór, w który się ośmielono wdać, używając kłamstw i potwarzy, dotyczy istoty rzeczy, czy Polska ma, czy nie ma być niepodległa - grzmiał Macierewicz.

Pierwszy raz od dziesiątków lat mamy rząd, który wydał wszystkie niezbędne pieniądze na modernizację polskiego wojska, a wy się ośmielacie kłamać, że my go nie modernizujemy

- mówił minister obrony. Po jego wystąpieniu posłowie przeszli do głosowania. 238 podniosło rękę przeciwko wnioskowi PO, za było 193. 14 posłów wstrzymało się od głosu.

"Nigdy w życiu nie powiedziałbym kobiecie, że..." Polscy politycy wypełnili nasz kwestionariusz >>>

Więcej o: