"Prowadzicie wojnę totalną na grobie Igora Stachowiaka". Sejmowa awantura po śmierci w komisariacie

Ostre słowa i zarzuty padły w Sejmie podczas przedstawiania przez rząd informacji dotyczących okoliczności śmierci Igora Stachowiaka. Zdaniem polityków PiS to Platforma Obywatelska stworzyła "nieodpowiedzialne państwo".

Przed posłami w Sejmie stanęli dziś szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Udzielali informacji rządu na temat okoliczności śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka w komisariacie Wrocław Stare Miasto w maju ubiegłego roku.

Minister Błaszczak zaznaczył, że państwo przykłada dużą wagę do wyjaśnienia tej sprawy: rozpoczęto m.in. wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Podkreślił też, że każdy policjant, który będzie łamał przepisy będzie musiał liczyć z surowymi konsekwencjami. Minister Ziobro poinformował, że biegli wykryli w organizmie zmarłego narkotyki, między innymi amfetaminę.

Borys Budka z PO mówił, że za wydarzenia sprzed roku w komisariacie we Wrocławiu polityczną odpowiedzialność ponosi wiceminister Jarosław Zieliński, który nadzoruje policję. Powiedział też, że przez rok nie ukarano winnych śmierci Igora Stachowiaka.

Na sejmowej mównicy padło wiele wzajemnych oskarżeń zarówno ze strony partii rządzącej, jak i opozycji. W trakcie dyskusji pojawił się nawet wątek katastrofy smoleńskiej.

"Składałem kondolencje ojcu Igora Stachowiaka rok temu, składam je raz jeszcze. A wam z Platformy Obywatelskiej powiem tak: prowadzicie wojnę totalną na grobie Igora Stachowiaka. I to jest hańba" - szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
"Biegli stwierdzili, że prawdopodobnie przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa po zażyciu narkotyków (w tym tzw. dopalacza) i nie przyczyniły się do niej działania policjantów" - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
"Ile było spraw śmierci na komisariatach policji za rządów PO? A skoro mówicie o odpowiedzialności, to wasza formacja stworzyła państwo nieodpowiedzialne. Stworzyliście kulturę nieodpowiedzialności nie za śmierć jednego człowieka, ale 96 osób. Czy ktoś poniósł odpowiedzialność [za katastrofę smoleńską - red.]? Straciliście prawo, by mówić od odpowiedzialności. Straciliście je do końca życia - poseł PiS Jacek Świat.
"Wy śmiecie mówić o honorze, wy śmiecie mówić o bezpieczeństwie? Nie potraficie zadbać o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie, ani o bezpieczeństwo Polaków" - poseł PO Borys Budka.
"Ten człowiek, który we Wrocławiu prawdopodobnie zabił pana Stachowiaka, nie powinien znaleźć się w policji. Ale czy tam znalazł się za waszych rządów, czy za rządów PO? Nie wiem. Ale jedyna wasza zmiana jest taka, że ich kolegów zastępujecie swoimi kolegami" - poseł Kukiz'15 Paweł Kukiz.
"Pan [Petru zwraca się do ministra Błaszczaka - red.] niestety jest odpowiedzialny za tą śmierć. Całe wasze wystąpienie brzmiało w ten sposób: "nic się nie stało". Wniosek jest taki, że on się sam zabił. A co by się stało, gdyby telewizja TVN tego nie pokazała? Pani premier, mam pytanie, ile razy jeszcze pan minister Błaszczak musi się zbłaźnić, żeby pani go zdymisjonowała?" - Ryszard Petru, Nowoczesna.

Śmierć Igora Stachowiaka

Igor Stachowiak został zatrzymany przez policję 15 maja ubiegłego roku na rynku we Wrocławiu. W komisariacie został kilkakrotnie rażony paralizatorem, wkrótce zmarł. Kilka dni temu dziennikarze programu "Superwizjer" TVN24 ujawnili między innymi nagrania z kamer, które są wbudowane w paralizatory. Igor Stachowiak na komisariacie, skuty kajdankami, niestawiający oporu, jest rażony prądem. Według funkcjonariuszy policji, był agresywny i musieli oni użyć paralizatora.

Do Wrocławia został skierowany specjalny zespół kontrolny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Śledztwo prowadzi prokuratura w Poznaniu. Stanowiska stracili komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, jego zastępca nadzorujący pion prewencji oraz szef komendy miejskiej we Wrocławiu. Zwolniono też policjanta, który użył paralizatora wobec Igora Stachowiaka.

TVN ujawnił wstrząsające nagranie z policyjnego paralizatora. O torturach w policji ostrzegał RPO

Więcej o:
Komentarze (91)
"Prowadzicie wojnę totalną na grobie Igora Stachowiaka". Sejmowa awantura po śmierci w komisariacie
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 38 razy 32

  "Stworzyliście kulturę nieodpowiedzialności nie za śmierć jednego człowieka, ale 96 osób"

  Czy wszyscy członkowie PiS są walnięci?

 • thebutcher

  Oceniono 19 razy 19

  Ziobro oczywiście kłamie. Być może nie wprost ale jednak łże.

  Dlaczego nie mówi się, że to dopiero kolejny (chyba trzeci) zespół biegłych, badający ciało ofiary, przyklepał to do czego od początku zmierzała psiarnia i prokuratura - że ofiary nie zbił policjant tylko narkotyki. Tyle tyko, że to oczywista bzdura. Pierwszy zespół biegłych badający sprawę na świeżo wyraźnie stwierdził że przyczyny śmierci były trzy - powtarzające się impulsy elektryczne z tasera, wielokrotne podduszanie, oraz środki medyczne/ narkotyki. Tyle tylko, że Ziobro nie mówi, że chłopak nie był pod wpływem narkotyków a jedynie miał je w organizmie? Amfetamina utrzymuje się w organizmie nawet tydzień, a lek przeciwbólowy (Tramal) to nie jest żaden narkotyk.

  Cała ta karuzela biegłych i obecne wystąpienie ministra ma na celu tylko jedno - władza nie chce stawiać policyjnym bandytom zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci.

 • Marek Miałkas

  Oceniono 18 razy 18

  Czyli cała akcja policji na rynku i na komisariacie była normalna.To nie tortury???Skoro nie przyczynili się do śmierci Igora to należy przeprosić policjantów , przywrócić do pracy, dać podwyżki no i zadośćuczynienie i to nie małe no bo cała Polska wieszała na nich psy.To nie chore lecz popie...ne.

 • mer-llink

  Oceniono 27 razy 9

  Tą amfetaminą we krwi zabitego oczywiśce Pan ZIobro trafia w punkt i miażdży.
  Zapomina tylko, ze po śmierci Przemyka też wielu ówczesnych jego odpowiedników mowiło: - No jak to, chłopak był po alkoholu... Znaczy napity... Miał krew zbadaną - alkohol...I zachowywał się agresywanie... No przeciez mamy ekspertyzy i nawet wyrok sądu, że był pod wpływem!
  Pan ZIobro idzie w dobre ślady.
  Alleluja i do tyłu!!
  Gratulacje.

 • Marcin Wysocki

  Oceniono 24 razy 6

  Pamiętacie sprawę sprzed roku, zatrzymanie przez policję córki Anny Kołakowskiej, radnej PiS? Maria Kołakowska miała już wczesniej problemy z prawem, za sobą prawomocny wyrok, została aresztowana po tym, gdy zaatakowała policjanta na służbie...Efekt: Błaszczak zarządza kjontrolę na komendzie, sypią się kary dla policjantów i przeprosiny dla KRYMINALISTKI Marii Kołakowskiej (córki radnej PiS)...
  Wniosek - zapisz się do PiSu i będziesz nietykalny nawet gdy któryś raz pod rząd złamiesz prawo...a jak policja cię spierze, to sam Płaszczak cię na kolanach przeprosi...
  Maria Kołakowska i Igor to równi obywatele, oboje mieli problemy z prawem....ale Maria Kołakowska to obywatel bardziej równy niż Igor Stachowiak. Igora rodzice nie należeli do PiSu...

 • pysio62

  Oceniono 24 razy 6

  Wystapienia Blaszczaka i Ziobro byly skandaliczne, i w duzym stopniu, zwlaszcza Blaszczaka, nie na temat. To co powiedzieli Blaszczak i Ziobro to mozna strescic nastepujaco. Za rzadow PO to sie dopiero dzialy rzeczy, teraz to wszystko jest lepiej, a Stachowiak to tak naprawde popelnil samobojstwo, zacpal sie sam, a dzialania policjantow i uzycie paralizatora nie mialo najmniejszego zwiazku ze smiercia Stachowiaka, i nie mialo zadnego wplywu ani zwiazku ze zgonem Stachowiaka. Ciekawe co o tym sadza Polacy? Wydaje sie, ze raczej nie uwierza w te bajki. Takie to sa rzady Kaczynskiego, Dudy i PIS-u, taka jest ta tak zwana "dobra zmiana", a tak naprawde podla zmiana, dojna zmiana.

 • ojciec_niedyrektor

  Oceniono 26 razy 6

  Na ilu grobach wojuje PIS?

 • zaffaran

  Oceniono 42 razy 6

  No, Błaszczak wie, o czym mówi. W końcu od paru lat raz w miesiącu odprawia tańce na grobach.

 • las1947

  Oceniono 15 razy 5

  Płaszczak, Zzieleniały, Ziobrowaty, cały PIS - to arogancja, fałsz i obłuda - to hańba i wstyd dla Polski, wszystkich Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX