"Polski rząd jest skłonny do przyjęcia uchodźców". Waszczykowski zaskakuje w wywiadzie

Szef MSZ Witold Waszczykowski w wywiadzie dla "Die Welt" zadeklarował, że Polska chce przyjąć ludzi z terenów ogarniętych wojną. Wcześniej przedstawiciele rządu i PiS wielokrotnie zapowiadali, że uchodźcy nie będą przyjmowani.

- Polski rząd jest skłonny do przyjęcia uchodźców ze stref wojennych, którzy przybędą do naszych granic. Nie zapominajmy, że do Polski przyjechało wielu Ukraińców. Dyskutujemy nad stworzeniem korytarzy humanitarnych - zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Jak dodał, pomoc polegałaby na wydawaniu wiz humanitarnych rannym ludziom i dzieciom, które cierpią z powodu wojennej traumy. Takie osoby mogłyby wjechać do Polski i leczyć się w szpitalach. Wizy ważne byłyby przez jeden rok. Konkretne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Minister stwierdził też, że jest za wcześnie, by mówić o liczbie osób, które miałyby zostać przyjęte.

Błaszczak: Polska pomaga na miejscu

Wypowiedź ministra Waszczykowskiego może być zaskoczeniem w kontekście stanowczych deklaracji innych przedstawicieli rządu, którzy jednoznacznie opowiadali się przeciwko przyjmowaniu do Polski jakichkolwiek uchodźców.

W najnowszym wywiadzie dla wpolityce.pl szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapytany o korytarze humanitarne wcale nie wspomniał o planach, o których mówił minister spraw zagranicznych.

- Nasza pomoc trafia do potrzebujących. Za pomocą papieskiego stowarzyszenia „Kościół w potrzebie” pomogliśmy już pięćdziesięciu dzieciom w Aleppo. Nasza pomoc jest dziesięciokrotnie większa niż ta świadczona przez rząd koalicji PO-PSL. W tym roku przeznaczymy na pomoc 119 milionów złotych, a w roku 2015 - roku krytycznym - poprzedni rząd przeznaczył jedynie 11 milionów - zapewniał Błaszczak.

Waszczykowski o relacjach z Niemcami

Minister Witold Waszczykowski udzielając wywiadu niemieckiemu "Die Welt" odniósł się też do stosunków polsko-niemieckich. Nazwał je dobrymi, ale zaznaczył, że Berlin w wielu kwestiach nie jest gotowy do kompromisu.

- Pragniemy aby także polskie interesy były respektowane przez Niemcy, Francję i inne ważne europejskie kraje - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Witold Waszczykowski przestrzegł przed tworzeniem Unii dwóch prędkości. Jego zdaniem propozycje utworzenia unijnego ministra finansów i wspólnego budżetu dla strefy euro są niebezpieczne i mogą podzielić Europę.

"Jak wyglądałoby nasze życie, gdyby Waszczykowski odszedł na emeryturę?"

Więcej o:
Komentarze (150)
"Polski rząd jest skłonny do przyjęcia uchodźców". Waszczykowski zaskakuje w wywiadzie
Zaloguj się
 • darazetes9898

  Oceniono 36 razy 4

  z calej masy tego ..... kilka procent to ludzie uciekajacy przed wojna , rzadzie w was jest ostatnia nadzieja nie przejmujcie tego ! to nigdy nie pracuje to oszukuje to chce tylko i wylacznie SOCJALU wszedzie gdzie tylko sa- to jest zaglada rasy bialego czlowieka ,nawet Trump ginie mordowany przez lewakow , jestescie ostatnia nadzieja normalnosci to i tak pojdzie do niemcow na Opieke Polska dla nich to bedzie tylko korytarz.Rzadzie nie dajcie sie nabierac na ta Hucpe !!!!!

 • nigdy.wiecej.jeszcze.troche

  Oceniono 24 razy 4

  Z cyklu o czym nie napisze gw:
  Jak jednak dowiedziała się Katarzyna Szymańska-Borginon, Włosi zaproponowali Polsce przyjęcie np. 25 rzekomo zweryfikowanych uchodźców: po sprawdzeniu przez polskie służby okazało się, że 12 z nich miało... kilka paszportów z różnymi nazwiskami i zdjęciami.

  Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos bagatelizuje problemy z weryfikowaniem tożsamości i autentyczności dokumentów uchodźców w Grecji i we Włoszech. Awramopulosa wyraźnie zirytowały pytania brukselskiej korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon w tej sprawie. "Uważam, że to jest moment, kiedy państwa członkowskie muszą zaprzestać wykorzystywania pretekstów" - stwierdził zdenerwowany podczas konferencji prasowej.

 • cassian64

  Oceniono 34 razy 4

  chi-neng@
  balbina dobranocka zbliza sie..

 • fatamat

  Oceniono 21 razy 3

  Jeżeli PIS ustąpi rządy w kraju musi przejąć zradykalizowana prawica !

 • petruss_77

  Oceniono 13 razy 3

  Jeżeli to prawda to więcje na PiS nie zagłosuje. Nikt nie będzie robić z Polski chlewu!

 • Jan Kowalski

  Oceniono 27 razy 3

  Zapytać ich wpierw czy "chcom" do takiego kraju jak Polska:)

  No chyba, że ma to polegać na trzymaniu ich pod kluczem w zamkniętych ośrodkach.... żeby nie powiedzieć polskich obozach koncentracyjnych:)

  Ogólnie jestem ZA.... parę "murzynków" na każdą parafię w PL. to rodzaj ubogacenia kulturowego (bez ironii)

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 53 razy 3

  Jestem gotowy dołożyć się do wybudowania dołożenie się do ośrodka dla uchodźców nawet na kilka tysięcy osób w pobliżu zamieszkania Michnika, Lisa i reszty zwolenników KE i "Europy bez granic", czyli sorosowej koncepcji dziwnym trafem realizowanej przez UE.
  Oto co sponsoruje KE eurodame.eu/index_en.html - zabawy organizacji "Europa bez granic".
  Z tego powodu ja proponuję postulat. "Domy członków KE bez okien i drzwi" = bez granic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX