Andrzej Duda wbija szpilę Waszczykowskiemu. Konflikt o ambasadorów

Prezydent Andrzej Duda celowo blokuje niektóre nominacje ambasadorskie ministra spraw zagranicznych - podało RMF FM. Celem ma być zmuszenie resortu do trzymania się ustalonego przez Dudę porządku.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, prezydent Andrzej Duda od kilku miesięcy opóźnia podpisanie nominacji części ambasadorów - m.in. w Kanadzie, Korei Południowej i Tajlandii. - Prezydent czeka na klarowną politykę personalną MSZ, jeśli chodzi o powołanie ambasadorów w kluczowych dla Polski placówkach, które wciąż nie są obsadzone - wyjaśnia Krzysztof Szczerski, dodając, że chodzi przede wszystkim o ambasadora w Paryżu i przy NATO.

"Konflikt jest nadinterpretacją"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzecza, jakoby miało konflikt z prezydentem. W oświadczeniu nadesłanym RMF FM czytamy, że jest on "nadinterpretacją słów ministra Szczerskiego".

"Relacje MSZ z Pałacem Prezydenckim w sprawach polityki zagranicznej, w tym obsadzania stanowisk na placówkach dyplomatycznych, są dobre i intensywne. Wakaty na stanowiskach kierowniczych w polskich placówkach dyplomatycznych są sukcesywnie obsadzane w porozumieniu z Pałacem Prezydenckim i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów" - podkreśla biuro prasowe resortu. W oświadczeniu czytamy też, że sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych udzieliła poparcia kandydatowi na ambasadora przy NATO i że został już wyznaczony kandydat na ambasadora we Francji.

Więcej o: