Duda może i wygrałby z Tuskiem, ale jest ktoś z kim mógłby przegrać. Zaskakujący sondaż

Złe wieści dla Andrzeja Dudy. Gdyby dziś w wyborach prezydenckich rywalizował z Donaldem Tuskiem, Robertem Biedroniem i Pawłem Kukizem, doszłoby do drugiej tury. A tę obecny prezydent mógłby przegrać.

Panel badawczy Ariadna zbadał poparcie dla prezydenta Andrzeja Dudy i jego potencjalnych kontrkandydatów. Badacze przyjęli, że do rywalizacji stanęliby jeszcze Donald Tusk, Robert Biedroń i Paweł Kukiz. Okazało się, że w obecny prezydent mógłby się czuć pewny wyniku w pierwszej turze - zagłosowałoby na niego 31,9 proc. respondentów. Na drugim miejscu byłby Donald Tusk, z poparciem 26,9 proc. badanych, a na trzecim Robert Biedroń, na którego głos oddałoby 17,8 proc. Ale już w drugiej turze jego zwycięstwo znalazło się w granicy błędu statystycznego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Duda przegrałby z Biedroniem?

Badacze poprosili respondentów o wybranie swoich preferencji w II turze. Okazało się, że gdyby w II turze Andrzej Duda starł się z Donaldem Tuskiem, to na obecnego prezydenta zagłosowałoby 30,8 proc. badanych. Poparcie dla Tuska wyraziło 27,4 proc. respondentów.

Ale już gdyby doszło do starcia między Dudą a Biedroniem, wygrana obecnego prezydenta znalazłaby się na granicy błędu statystycznego. Na obu polityków zagłosowałoby ok. 28 proc. badanych.

Andrzej Duda nie musi się za to obawiać ewentualnej rywalizacji z Pawłem Kukizem. Na lidera partii Kukiz'15 zagłosowałoby tylko 16,3 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-16 maja 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1057 osób metodą CAWI.