Morawski przeprosił, ale sędziom TK to nie wystarczy. "Obmowa i oszczerstwo są niegodne"

• 8 sędziów TK napisało oświadczenie ws. wypowiedzi Morawskiego
• Piszą, że te słowa "godzą w autorytet Trybunału"
• Oświadczenie podpisał m.in. wybrany przez PiS Piotr Pszczółkowski

Sędzia dubler TK Lech Morawski podczas sympozjum w Oksfordzie mówił m.in. o korupcji wśród sędziów Trybunału. Przeprosił po interwencji prezes TK Julii Przyłębskiej. Ale ośmiu sędziom TK to nie wystarczy. Wydali właśnie oświadczenie, w którym wyrażają swoją dezaprobatę. Podpisał je m.in. wybrany przez PiS sędzia Piotr Pszczółkowski

Co piszą sędziowie w oświadczeniu?

Według sędziów, słowa Morawskiego "godzą w autorytet Trybunału i dobre imię jego sędziów" - podaje TVN24. "Formułowanie przez profesora prawa bezpodstawnych zarzutów jest złem społecznym, niszczy dobro wspólne i nie powinno pozostać bez odpowiedzi" - piszą w oświadczeniu. Domagają się też od kierownictwa TK wszczęcia stosownych kroków prawnych. "Obmowa i oszczerstwo są zachowaniem niegodziwym. Dlatego sprawy nie można zamknąć umieszczeniem jego lakonicznego komunikatu na stronie internetowej TK" - argumentują.

Co mówił Morawski w Oksfordzie?

Morawski był we wtorek uczestnikiem sympozjum na Uniwersytecie w Oksfordzie. Jak informuje Onet.pl, sędzia już na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że zaprezentuje stanowisko rządu PiS. - Reformy polskiego rządu mają zwalczyć ogromną korupcję. Korupcja niszczy mój kraj. Są w nią zamieszani najważniejsi politycy, prawnicy, w tym sędziowie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego - przekonywał. Negatywnie wypowiadał się również na temat obowiązującej konstytucji. Twierdził, że może być interpretowana w dowolny sposób. Przyznał również, że "polski rząd jest przeciwny homoseksualistom, ale nie są oni ścigani przez prokuraturę".
 

"Obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom". Polski sędzia w skandalicznym wystąpieniu na Oxfordzie