Sędzia Biernat: Ze strony TK usunięto trzy wyroki. "Zapadły z naruszeniem prawa"

Z Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zniknęły trzy wyroki, te, których nie opublikowała Kancelaria Premiera - alarmuje sędzia TK Stanisław Biernat w oświadczeniu przesłanym PAP. - To element walki politycznej - komentują prawnicy.

Wyroków TK z 9 marca, 11 sierpnia i 7 sierpnia 2016 r. nie znajdziemy już w Internetowym Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Jak poinformował w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej sędzia TK prof. Stanisław Biernat, wyroki zostały usunięte.

"Sposób podjęcia decyzji o usunięciu tych wyroków i przyczyny tego przedsięwzięcia nie zostały ujawnione" - napisał sędzia. Wszystkie trzy wyroki nie zostały dotychczas opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wyrok z 9 marca 2016 r. odnosił się do ustawy o TK z 22.12.2015 r. Wówczas Trybunał zakwestionował m.in. zapisy dotyczące 13-osobowego kworum i przegłosowywania wyroków 2/3 głosów. Wyrok z 11 sierpnia  dotyczył ustawy z 22 lipca. TK nie zgadzał się m.in. na dopuszczenie do orzekania trzech sędziów wybranych przez PiS.

Wyrok z 7 listopada także dotyczył ustawy z 22 lipca, a konkretnie kwestii wyboru prezesa i wiceprezesa TK. Trybunał co prawda uznał zgodność z konstytucją, ale jednocześnie wskazał, jak ta procedura rzeczywiście powinna przebiegać.

"To niczego nie zmienia"

- Te rozstrzygnięcia zapadły z naruszeniem przepisów prawa, w związku z czym nie zostały ogłoszone. (...) Nie ma podstaw do publikowania na stronach TK informacji o rozstrzygnięciach, które nie były wyrokami - komentuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Mariusz Muszyński, sędzia TK wybrany w grudniu 2015 r. głosami PiS.

Jednak zdaniem prawników, usunięcie wyroków ze strony TK nie spowodowało, że nagle "przestały istnieć". - Z prawnego punktu widzenia nie zmienia to zupełnie nic. Usunięto je po prostu z internetowego portalu informacyjnego. Problemem było to, że te wyroki nie były opublikowane w Dzienniku Ustaw - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr hab. Marcin Wiącek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobnego zdania jest adwokat dr Witold Kabański, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. - Być może obóz władzy uważa, że w społecznym odbiorze tego rodzaju gest wywoła wrażenie, że te wyroki nigdy nie zapadły. A one zapadły i są ważne. Decyzja o usunięciu tych wyroków z portalu nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Jest to fragment walki politycznej - podkreśla dr Kabański.

- Prawnicy nadal mają dostęp z innych źródeł do orzeczeń TK, nawet tych nieopublikowanych. Możemy się nadal nimi posługiwać, tak samo jak sądy - mówi adwokat.

Kadencja sędziego Stanisława Biernata w Trybunale Konstytucyjnym kończy się w czerwcu. Do tego momentu będzie przebywał na urlopie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Zwróciliśmy się do biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o oficjalny komentarz i podanie powodów usunięcia wyroków. Czekamy na odpowiedź.