Występ sędziego TK w Oksfordzie. "Rząd jest przeciwko homoseksualistom, ale nie są ścigani"

Prof. Lech Morawski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, wziął udział w naukowym sympozjum na Uniwersytecie Oksfordzkim. Już na początku zaznaczył, że zaprezentuje stanowisko polskiego rządu.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski był we wtorek uczestnikiem sympozjum "The Polish constitutional crisis and institutional self-defence" ("Polski kryzys konstytucyjny i instytucjonalna samoobrona") na Uniwersytecie w Oksfordzie. Jak informuje Onet.pl, sędzia już na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że zaprezentuje stanowisko rządu PiS.

- Reformy polskiego rządu mają zwalczyć ogromną korupcję. Korupcja niszczy mój kraj. Są w nią zamieszani najważniejsi politycy, prawnicy, sędziowie, w tym sędziowie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego - przekonywał Morawski.

 

Sędzia negatywnie wypowiadał się również na temat obowiązującej konstytucji. Twierdził, że może być interpretowana w dowolny sposób. Przyznał również, że "polski rząd jest przeciwny homoseksualistom, ale nie są oni ścigani przez prokuraturę".

- Obecny rząd nie cieszy się poparciem tzw. oświeconych elit, politycznego i ekonomicznego establishmentu, nie jest popierany przez większość naukowców. Jest popierany przez większość zwykłych ludzi - mówił Morawski. - Tylko silne państwo może bronić obywateli - zaznaczył sędzia.

Trybunał Konstytucyjny: Sędzia nie reprezentował polskiego rządu

Na publikację Onet.pl zareagowało biuro Trybunału Konstytucyjnego, które w opublikowanym komunikacie zaznaczyło, że prof. Lech Morawski nie reprezentował polskiego rządu.

"Sędzia Lech Morawski był uczestnikiem konferencji naukowej (...) Trybunał z zażenowaniem i przykrością przyjmuje medialne zarzuty, jakoby sędzia Trybunału mógł się podjąć funkcji „reprezentanta rządu”" - czytamy w komunikacie TK.

Lech Morawski został wybrany na sędziego TK głosami Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 r. W tym samym miesiącu został też zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Był jednym z trzech sędziów, których ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszczał do orzekania. Decyzję Rzeplińskiego uchyliła nowa prezes TK Julia Przyłębska w grudniu 2016 r.

Więcej o: