MON grozi posłom PO prokuraturą. Oskarża o "fałszywe zarzuty" ws. przetargu na Caracale

• PO zarzuca szefowi MON przekroczenie uprawnień i zawiadamia prokuraturę
• Chodzi o dostęp Berczyńskiego i Misiewicza do przetargu na śmigłowce
• MON mówi o "fałszywych zarzutach" i też składa zawiadomienie

Politycy PO twierdzą, że osoby nieuprawnione miały dostęp do dokumentacji przetargu na Caracale. Chodzi o Wacława Berczyńskiego i Kazimierza Nowaczyka z podkomisji smoleńskiej oraz byłego rzecznika MON-u Bartłomiej Misiewicz. Zdaniem opozycji mogło dojść do ujawnienia tajemnic wojskowych. Tymczasem MON zapowiada, że jeśli posłowie PO spełnią swoje zapowiedzi, to resort złoży wniosek o ściganie tych posłów. Zarzutem ma być złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa- informuje w komunikacie rzeczniczka MON major Anna Pęzioł- Wójtowicz.

Co Platforma zarzuca Ministerstwu Obrony?

Platforma Obywatelska zarzuca szefowi MON przekroczenie uprawnień i domaga się od prokuratury zajęcia się z urzędu zbadaniem sprawy dostępu do dokumentacji przetargowej dotyczącej zakupu dla śmigłowców Caracal. PO złożyła odpowiedni wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Politycy PO po zapoznaniu się z dokumentacją twierdzą, że dostęp do niej miały osoby nieuprawnione - były i obecny szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński i Kazimierz Nowaczyk oraz były rzecznik MON-u i szef gabinetu politycznego ministra Bartłomiej Misiewicz. Zdaniem posłów PO, osoby te nie zostały zweryfikowane przez odpowiednie służby specjalne.

Jak zaczęła się sprawa dostępu Berczyńskiego do przetargu?

Wacław Berczyński powiedział w wywiadzie, że to on "wykończył Caracale". Z jego słów wynikało, że to za jego sprawą polskie władze zakończyły negocjacje w sprawie wartego ponad 13 miliardów złotych kontraktu z francuską firma Airbus Helicopters na zakup 50 śmigłowców typu Caracal. Kontrakt został wynegocjowany przez poprzedni rząd PO-PSL. Resort obrony zaprzeczył, że były szef podkomisji smoleńskiej uczestniczył w negocjacjach z Francuzami i miał wgląd w dokumentację offsetową.

Jak MON wyjaśnia udostępnienie dokumentów ws. Caracali?

W komunikacie wyjaśniono, że szef MON może wyrazić pisemną zgodę na udostępnienie informacji niejawnych o klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne" osobie, wobec której wszczęto poszerzone postępowanie sprawdzające. "Wymienione osoby w chwili zapoznawania się z dokumentami posiadały stosowne upoważnienia, a poszerzone postępowania sprawdzające były prowadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego"- głosi komunikat. MON raz jeszcze podkreśla, że żadna z wymienianych przez posłów PO osób nie miała dostępu do dokumentacji offsetowej, ani nie brała udziału w rozmowach na ten temat.

Dlaczego Polska zrezygnowała ze śmigłowców Caracal?

Przetarg na śmigłowce dla wojska został rozpisany jeszcze za rządów PO - w 2012 r. Polska miała kupić 50 śmigłowców. W 2015 r. MON wybrało ofertę firmy Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal, odrzucone zostały oferty zakładów w Mielcu i Świdniku. W październiku 2016 r. rząd PiS zerwał negocjacje z Airbusem ws. offsetu twierdząc, że oferta firmy nie odpowiada interesom Polski. Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że w ciągu kolejnych miesięcy zostaną zakupione maszyny typu Black Hawk produkowane w polskich zakładach. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (241)
MON grozi posłom PO prokuraturą. Oskarża o "fałszywe zarzuty" ws. przetargu na Caracale
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 79 razy 53

  MON złoży zawiadomienie? A kto to jest MON? Gdzie jest nazwisko odpowiedzialnego? Kownacki kłamie i owija w bawełnę. Najpierw mówił, że misiewicze nie mieli dostępu do dokumentacji przetargowej, a teraz że nie mieli dostępu do dokumentacji ofsetowej. Po co aptekarzowi i amerykańskiemu szpiegowi wiedza, na temat przetargu? Komu ją udostępnili? Zero MONu. Zero państwa. PISlandia to wydmuszka.

 • student_zebrak

  Oceniono 55 razy 43

  To poslowie odpowiadaja karnie?
  Stary cap zupelnie stracil kontakt z rzeczywistocia.

 • kemor234

  Oceniono 64 razy 40

  Mamy do czynienia z ohydną wręcz arogancją partii rządzącej. Helikopterów jak nie było tak nie ma.
  Toczy się jakaś dziwaczna przepychanka. Pis chce udowodnić, że nawet pytać ich nie wolno ???

 • miroslaw.apanel

  Oceniono 52 razy 40

  Zarzuty podniesione przez opozycję nie są przestępstwem, przestępstwem jest odwracanie tej sytuacji przez MON oskarżający ich o to, że domagają się wyjaśnień Caracalowych machlojek, nawet od początku przetargowej batalii... a jak jest to wie tylko M.?

 • wolak007

  Oceniono 55 razy 35

  Do Posłów PO.
  Wyjaśnijcie tę sprawę nawet kosztem gróźb ze strony PIS.
  To racja stanu. Robicie to dla Polski!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 47 razy 31

  Pisowska "mentalność wsiowych Edków" jak na nas poskarżycie to my poskarżymy na was i zobaczymy kogo niezależny i praworządny Ziobro będzie ścigał...
  Parafrazując naczelnika Macierewicz to się nadaje do tego żeby ciepłych chłopaków macać a nie politykę robić

 • polakadam

  Oceniono 45 razy 31

  Pan minister zwany "świrem" na podsumowaniu "roku dobrej zmiany" twierdził, że przekazano do prokuratury 300 TRZYSTA spraw w stosunku do poprzednich rządów. Dziennikarze po iluś miesiącach sprawdzili we wszystkich prokuraturach ile TYCH spraw złożono. Okazało się, że 6 SZEŚĆ, z czego jedna już umorzona. 300 gadanych do 6 realnych - taki poziom fałszu. Pan "świr" łgał, okłamał społeczeństwo, jest zwykłym KŁAMCĄ. Te obecne groźby może sobie wsadzić w nos, bo to są strachy na lachy dla ciemnego ludu, gdyż nie mają ŻADNYCH PODSTAW. Tak samo straszył, że zgłosi do prokuratury fałszywe oskarżenia w stosunku do swojego "misia" - "misia" już nie ma, bo nawet naczelnik nie zdzierżył i powołując komisję zmusił "świra" aby go wywalił. Czy ten pan lub naczelnik oskarżyli chłopaka z Białegostoku z dyskoteki o zniesławienie? Ten stwierdził w wywiadzie ze Stonogą, że "misio" namawiał go na wyjazd do Wa-wy w celach matrymonialnych w stosunku do wiadomego pana (dostępne na YT). Podsumowując, to jest podła, niemoralna zmiana bez honoru.

 • newpatric

  Oceniono 40 razy 28

  Efekty rządów PIS i Macierewicza: POLSKA STAJE SIĘ ZAGROŻENIEM DLA NATO.

  Sensacyjna opinia brytyjskiego wywiadu. Mocny cytat: "Polska przestaje byc sojusznikiem i staje się zagrożeniem"

  Polityka" opublikowała tekst zatytułowany "Mali agenci", w którym opisuje "jak ludzie Macierewicza rozbili polski kontrwywiad". Tygodnik zarzuca władzy PiS wyrzucanie oficerów, degradacje i mobbing, a w konsekwencji doprowadzenie do samobójstwa jednego z oficerów.

  Jednak tragiczny koniec życia Waldemara K. to nie koniec złych wiadomości na temat polskiego kontrwywiadu, jakie ma do przekazania "Polityka". Gazeta cytuje także opinię brytyjskiego wywiadu MI-6 na temat Polski. Delikatnie rzecz ujmując nie jest to opinia pochlebna, lecz alarmująca. Według cytowanego przez "Politykę" fragmentu raportu, Polska, która zgodnie ze słowami ministra Waszczykowskiego jeszcze na krótko przed Brexitem upatrywała w Wielkiej Brytanii najważniejszego sojusznika w Unii Europejskiej, jest przez nią postrzegana jako kraj, przed którym trzeba się mieć na baczności.

  Powód? Brytyjczykom nie podoba się wyrzucanie przez PiS ludzi z pracy w administracji, co ma osłabiać pozycję Polski i jej bezpieczeństwo, a pośrednio bezpieczeństwo europejskie. Na miejsce wyrzuconych przez PiS mają masowo próbować przeniknąć rosyjscy agencji. Opinia MI-6 jest jednoznaczna - Polska wpada w ręce Rosji i zaczyna być zagrożeniem dla Europy.

  "Efektem obecnych czystek, przeprowadzanych przez polskie władze, są masowe próby infiltracji ze strony rosyjskich służb, które chcą umieścić jak najwięcej swych ludzi w polskiej administracji. Polska przestaje być sojusznikiem w obliczu wyzwań ze strony Rosji i staje się zagrożeniem dla całej naszej wspólnoty" - taki cytat MI-6 przytacza "Polityka".

  Całość: natemat.pl/205323,polityka-cytuje-sensacyjna-opinie-brytyjskiego-wywiadu-polska-przestaje-byc-sojusznikiem-staje-sie-zagrozeniem

 • fakiba

  Oceniono 60 razy 28

  Antek dawał wgląd w tajne dokumenty wszystkim swoim "ekspertom" a jak to się skończyło to widać , śmigłowców nie ma i długo nie będzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX