Aluzja Macierewicza dzień po francuskich wyborach. "Nigdy nie zniżyliśmy się do kolaboracji"

Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą - mówił dziś na placu Piłsudskiego szef MON Antoni Macierewicz.

W samo południe na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Szef MON powiedział, że Polacy mieli nadzieję, że zakończenie drugiej wojny światowej będzie dniem zwycięstwa, jednak, jak dodał, rzeczywistość okazała się inna.

Szef MON podkreślił, że Polacy w czasie wojny "nie zniżyli się do kolaboracji". - Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą, które nie stworzyło w czasie II wojny światowej rządu kolaborującego - mówił Antoni Macierewicz.

- Odwrotnie: stworzyło wielkie państwo podziemne, stworzyło wielką Armię Krajową tu w Polsce i czwartą armię sojuszniczą walczącą na wszystkich frontach ówczesnej wojny - dodał minister.

W czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem kolaborował m.in. francuski rząd Vichy. Słowa ministra mają o tyle ważne znaczenie, że padły tuż po wyborze nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział także, że świat staje wobec zagrożenia imperialistycznego ze strony Rosji. - Dzisiaj znowu Polska, Europa i świat staje wobec prób zniszczenia ładu światowego, staje wobec państwa, które uważa, że ma prawo siłą zmieniać granice, narzucać swoje rządy wszystkim innym, którzy są słabsi, dyktować Europie i światu swoją wolę - mówił minister.

Zobacz także: Andrzej Duda ogłasza, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków

Więcej o:
Komentarze (419)
Aluzja Macierewicza dzień po francuskich wyborach. "Nigdy nie zniżyliśmy się do kolaboracji"
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 96 razy 82

  Polski naród nie kolaborował, za to Antek w 1968 roku kolaborował i sypał kolegów SBecji, później według Kuronia też dziwnym trafem tam gdzie pojawiał się Antek zaraz wpadała bezpieka. Pytanie z kim kolaboruje teraz udostępniając Berczyńskiemu tajne dokumenty MON do kopiowania?

 • szmul.bender

  Oceniono 68 razy 60

  Pogratulować dobrego samopoczucia, panie M. Zapomniał pan o latach 45-89.

 • zsm-5

  Oceniono 70 razy 58

  Świr jest o krok od wypowiedzenia wojny całemu światowi. Na początek Francja, bo ruskich się boi.

 • hikuj13

  Oceniono 55 razy 49

  "Nigdy nie zniżyliśmy się do kolaboracji"

  nie słyszałeś facet o GORALENVOLK ???

 • zd46

  Oceniono 53 razy 43

  Rodacy nie kolaborowali?Nie ma na świecie takich narodowości, które by tego nie robiły. Tylko jest taka różnica, że inni czyszczą swoją historię w obliczu świata i o tym MÓWIĄ a my udajemy, że jesteśmy "narodem wybranym pozbawionym cech podłych" i ....czynimy kolaborantów "bohaterami czasów współczesnych". Macierewicz ZAKRZYKUJE rzeczywistość a jego powiązania dziwnie śmierdzą.

 • horatio_valor

  Oceniono 55 razy 41

  Nie było kolaboracji, bo Niemcy nie byli tym zainteresowani. Chętni byli.

 • rlnd

  Oceniono 41 razy 35

  "W 1983 r. Aleksander Hall poprosił mnie o spotkanie z Macierewiczem. Myślałem, że to może być coś oryginalnego. Spotkanie odbyło się w Gdyni w konspiracyjnym mieszkaniu. Macierewicz zaproponował mi ujawnienie. Mówił, że "S" jest skończona, że powinniśmy pokochać szczerze ZSRR, bo wtedy dadzą nam więcej swobody." (p. Bogdan Lis, źródło: www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/gw-macierewicz-chcial-porozumienia-wojsko-kosciol-solidarnosc,654148.html).
  Tyle w temacie kolaboracji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX