Z tęczową flagą przypomnieli PO o związkach partnerskich. Oto, jak ich potraktowano

Grupa osób z tęczową flagą pojawiła się na sobotnim marszu opozycji. Chcieli przypomnieć liderom partyjnym o potrzebie wprowadzenia związków partnerskich w Polsce. Do rozmowy nie doszło. Aktywiści spotkali się z zupełnie inną reakcją.

Twórcy filmu "Artykuł Osiemnasty" i działacze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza pojawili się na Marszu Wolności z transparentem "Nie ma wolności bez równości" i tęczowymi flagami.

Kiedy udało im się dostać przed polityków opozycji, doszło do przepychanki. Ochroniarze w kamizelkach z napisem "Nowoczesna - organizator" i "Straż KOD" zepchnęli trzech działaczy. Z ich relacji wynika, że zostali zwyzywani od marginesu, a jeden z ochroniarzy splunął w ich stronę.

Działacze Miłość Nie Wyklucza rozdawali też ulotki, w których przypomnieli, że przez 8 lat rządów PO nie nie wywiązała się z obietnic dotyczących wprowadzenia związków partnerskich. 

A co na to wszystko partyjni działacze? Przewodnicząca klubu Nowoczesnej tłumaczyła na Twitterze, że ochrona miała za zadanie pilnować porządku na marszu i "nie widziała, kto ma jakie intencje".

Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec uważa, że była to "prowokacja" i ktoś "próbuje rozbić opozycję". Dodał też, że w marszu mógł brać udział każdy. -  Ja szedłem z flagą mojego miasta, bo Legionowo dla mnie to kwestia wolności - napisał.

Oni walczą o równość w Polsce

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza działa na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej. "Artykuł Osiemnasty" to film dokumentalny, którego twórcy - i jednocześnie członkowie stowarzyszenia - próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przez 25 lat nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci.

SPROSTOWANIE:

Nieprawdą jest, że ochrona wyzywała Działaczy LGBT. Wydali oni oświadczenie: „Nie mamy pretensji do ochrony marszu (…) mamy pretensję do liderów PO za brak dialogu i szacunku do praw osób LGBT+”.
Przemysław Dąbrowski, Przemysław Łuszczki

Więcej o: