Minister przyjeżdża, flaga UE znika z rynku w Łomży. Próbujemy dociec, jak to się stało

3 maja w uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Łomży uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Beaty Szydło - Jarosław Zieliński. Nie zobaczył na Starym Rynku unijnej flagi, bo ta została usunięta. Przez kogo? Nikt się do tego oficjalnie nie przyznaje.

Tuż przed obchodami Święta Konstytucji 3 Maja został usunięty jeden z trzech masztów stojących na Starym Rynku w Łomży - informuje "Gazeta Wyborcza". Wykopano maszt, na którym powiewała flaga Unii Europejskiej. Zostały dwa, na których znajdowała się flaga Polski i flaga miejska. Obie zostały podniesione w trakcie uroczystości.

W obchodach uczestniczył m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który objął też nad nimi patronat. Po zakończeniu uroczystości maszt z unijną flagą znów stanął na swoim miejscu.

- Byłem tym zbulwersowany. Pozyskujemy środki z Unii Europejskiej, a władza przecież powtarza, że nie chcemy wychodzić ze wspólnoty - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl Stanisław Oniszkis, miejski radny z PO.

- Wyjęto maszt tylko po to, żeby nie raził oczu pana ministra Zielińskiego. Odebrałem to jako sygnał, że chcemy wyjść z Unii Europejskiej. Do tej pory flaga unijna była obecna w trakcie oficjalnych uroczystości - dodaje radny.

Ratusz: To sugestia policji

Prezydentem Łomży od 2014 r. jest należący do PiS Mariusz Chrzanowski. Zwracam się do urzędu miasta z prośbą o wyjaśnienie kwestii masztu. Ratusz wysyła komunikat e-mailem. Jak informuje mnie Łukasz Czech z biura prasowego ratusza w Łomży, "za scenariusz uroczystej odprawy pocztów sztandarowych odpowiedzialna była Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku".

"Ze strony jej przedstawicieli pojawiła się sugestia, aby w związku z tą ważną dla Polaków uroczystością na maszt została wciągnięta jedynie flaga państwowa. Funkcjonariusze motywowali to obowiązującym protokołem flagowym, który określa zasady podniesienia flagi" - czytam w odpowiedzi Łukasza Czecha.

Policja: Nie nakazywaliśmy demontażu masztu

Kontaktuję się zatem z kom. Tomaszem Krupą z podlaskiej policji i pytam o powody usunięcia masztu. - To nie policjanci demontowali maszt, nie nakazywaliśmy też jego demontażu. Infrastruktura w tym miejscu nie jest naszą własnością - mówi komisarz.

I dodaje, policjanci przy wszelkich uroczystościach podnoszą na maszt jedynie flagę Polski. - Na wniosek organizatora została podniesiona również flaga miejska Łomży. Nie była jednak podnoszona przez nas. Podnoszenie innych flag niż narodowej jest poza naszym zakresem kompetencji - zapewnia funkcjonariusz.

- Urząd miasta sugeruje, że usunięcie masztu to państwa inicjatywa - zwracam uwagę.

- Nie mogę odpowiadać za stanowisko, które zajmuje w tej sprawie biuro prasowe urzędu miejskiego w Łomży - ucina kom. Tomasz Krupa.

Ratusz: Dyskutowaliśmy na ten temat z policją

Sprawa nadal nie jest jasna, nie wiadomo, kto ostatecznie zdecydował o usunięciu flagi UE. Dzwonię do ratusza i powtarzam to, co usłyszałem od policji. - Dlaczego flaga unijna nie została wciągnięta na maszt? - pytam ponownie.

- Proszę zapytać Komendy Wojewódzkiej Policji. Ich sugestia była taka, że najważniejsza jest flaga państwowa i to ona ma być wciągnięta na maszt - powtarza Łukasz Czech z biura prasowego ratusza.

- Przecież wciągnęli państwo na maszt flagę miejską. Czyli nie posłuchali państwo policji w kwestii flagi miasta, a posłuchali w kwestii unijnej? - dopytuję.

- Za scenariusz tej części uroczystości była odpowiedzialna Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku - powtarza urzędnik.

- I to komenda zdecydowała, żeby wciągnąć też flagę miejską? - dociekam.

- Miastu zależało, aby na uroczystościach, które odbywają się w Łomży i których głównym organizatorem jest miasto, była też wciągnięta flaga miasta - mówi Czech.

- Czyli mieli państwo głos w tej sprawie - zauważam.

- Dyskutowaliśmy na ten temat z policją. Ja w tych rozmowach nie uczestniczyłem - twierdzi Łukasz Czech.

- A kto uczestniczył?

- Przedstawiciel urzędu miejskiego.

- Proszę mnie skontaktować z tym przedstawicielem - proponuję.

- Dostał pan nasz komunikat, nic więcej w tej sprawie nie mamy do powiedzenia - ucina przedstawiciel ratusza.

Więcej o: