Kiedy ostateczna decyzja w sprawie konsul honorowej? Pokrętna odpowiedź Waszczykowskiego

Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, Maria Szonert-Binienda nie będzie wykonywała obowiązków konsula RP w Ohio - mówił w "Trójce" szef MSZ Witold Waszczykowski. Na profilu konsul na Facebooku pojawił się fotomontaż przedstawiający Donalda Tuska w mundurze SS.

Konsul Honorowa RP w Akron (Ohio) Maria Szonert-Binienda pod koniec kwietnia oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Miało to związek z fotomontażem, na którym widać było przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS. Fotomontaż pojawił się w mediach społecznościowych na prywatnym profilu konsul honorowej .

"Moje konto na Facebooku zostało zhakowane, a Twittera w ogóle nie używam. Mój profil może być obecnie wykorzystywany pod moim nazwiskiem, bez mojej wiedzy, zrzuty z ekranu z rzekomo mojego konta, z którymi się zdążyłam zapoznać, zostały zmanipulowane" - stwierdziła później Szonert-Binienda w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

"Nie sprawuje dzisiaj funkcji konsula"

Dalsze decyzje ws. Marii Szonert-Biniendy minister Waszczykowski miał podjąć po wczorajszym powrocie z Australii. Jak mówił dziś w radiowej "Trójce", sprawa wciąż jest w toku.

- Jeśli sprawa jest tak poważna i konsul uważa, że sprawą powinna się zająć prokuratura, to należy to wyjaśnić. Dopóki ta sprawa nie zostanie wyjaśniona, pani konsul nie będzie wykonywała obowiązków konsula, także de facto nie sprawuje dzisiaj tej funkcji - powiedział szef MSZ.

Jak podkreślił Waszczykowski, Szonert-Binienda "nie jest urzędnikiem MSZ, jej konto [na Facebooku - red.] jest kontem prywatnym, powinna to wyjaśnić bezpośrednio w kontaktach z prokuraturą".

Szef MSZ o konsulu honorowym w Meksyku

Witold Waszczykowski odniósł się również do kwestii odwołania konsula honorowego RP w Meksyku Alberto Stebelskiego-Orlowskiego, który odmówił przyjęcia od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uzasadniał to m.in. "malejącym prestiżem" Polski na arenie międzynarodowej, a także działaniami PiS ws.Trybunału Konstytucyjnego. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Pan konsul honorowy w Meksyku zwrócił się z manifestem politycznym przeciwko władzom polskim, sprawa jest jasna, jeśli nie chce współpracować z państwem polskim, nie powinien go reprezentować - powiedział Waszczykowski w "Trójce". - Uważam, że stosując takie pismo powinien był honorowo podać się do dymisji - dodał minister.

Więcej o: