Tusk w święto Konstytucji 3 maja nie odmówił sobie komentarza. Jedno zdanie, a jak znaczące

Donald Tusk jest znany z komentarzy zarówno krótkich, jak i pełnych nawiązań do polskiej sytuacji. Nie byłby sobą, gdyby przepuścił taką okazję jak święto Konstytucji 3 maja.

"3MAJ-MY SIĘ KONSTYTUCJI!" - taki apel pojawił się rano na Twitterze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Szybko zebrał dużo pozytywnych reakcji.

Tusk - jak zwykle - nie odniósł się bezpośrednio do sytuacji w Polsce, ale można się w nim dopatrzyć politycznych nawiązań. PiS jest oskarżany przez opozycję o łamanie konstytucji, chociażby w sporze o Trybunał Konstytucyjny. Nawet Polska Akademia Nauk - o czym niewiele osób już dziś pamięta - wydała uchwałę dotyczącą łamania konstytucji przez PiS. Z kolei prezydent Andrzej Duda jest krytykowany za to, że nie stoi na straży prawa i demokracji. Ostatnio protestowała w tej sprawie nawet Polonia w Meksyku. Zobacz nagranie >>>

Dla przypomnienia: wcześniej szerokim echem odbiły się inne znaczące wpisy Tuska: chociażby noworoczne życzeniapodziękowania za powitanie w Polsce czy komentarz po zwycięstwie Polaków w konkursie drużynowym w Lahti.

Święto zabronione w PRL-u

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Donald Tusk był ostatnio w Polsce. Został wezwany na świadka w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Czytaj więcej na ten temat >>>

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Więcej o: