Sejm uczcił pamięć premiera Mazowieckiego. Część posłów PiS i Kukiz'15 wyszła z sali

Gdyby żył, Tadeusz Mazowiecki kończyłby w tym tygodniu 90 lat. Sejm podjął z tej okazji specjalną uchwałę, upamiętniającą pierwszego premiera po zmianie ustroju i powstaniu III RP. Gdy odczytywano uchwałę, grupa posłów ostentacyjnie wyszła z sali.

Krótką uchwałę Sejmu odczytał Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. Najpierw podziękował parlamentarzystom za wczorajszą dyskusję na jej temat. Po tym poprosił posłów i posłanki o powstanie - co jest zwyczajem podczas uchwał, upamiętniających ważne wydarzenia i osobistości. 

Jednak część posłów z klubów Kukiz'15 i PiS nie tylko wstała, ale też wyszła z sali na czas odczytywania uchwały. Na nagraniach widać puste miejsca w ławach Kukiz'15 i PiS.

SejmSejm Fot. sejm.gov.pl

Widać, że wyjście posłów miało ostentacyjny charakter, ponieważ niektórzy z nich wrócili na salę już po odczytaniu uchwały, a w momencie głosowania. Posłowie Kukiz'15 bardzo spieszyli się do swoich miejsc, by oddać głos. 20 z nich było przeciw upamiętnieniu premiera Mazowieckiego (m.in. wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka), a ośmiu (w tym Paweł  Kukiz i Piotr Liroy-Marzec) nie zagłosowało.

Przeciw uchwale było też ośmioro posłów PiS (w tym m.in. Barbara Bubula i Anna Sobecka), 10 wstrzymało się od głosu, a aż 45 nie głosowało. Na podstawie nagrań trudno jednak stwierdzić, którzy z tych ostatnich wyszli z sali, a których nie było tam cały czas.

Moment głosowaniaMoment głosowania Fot. sejm.gov.pl

Na wyjście posłów zwrócili uwagę inni parlamentarzyści. "Smutne" - napisał Krzysztof Brejza? z PO. "Sejm uczcił 90 rocznicę urodzin premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Paweł Kukiz i jego ekipa wyszła z sali" - napisał poseł Michał Stasiński, który zamieścił nagranie z sali plenarnej.

Wychodzenie z sali skrytykował też m.in. Piotr Król z PiS. "Przy głosowaniu uchwały w sprawie uczczenia 90 rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego klub Kukiz 15 wyszedł z Sali Plenarnej. Sądząc po wpisach które pojawiły się po chwili to miała być manifestacja... Słabe to" - ocenił.

Co zaskakujące, przeciw uchwale było także... pięciu posłów PO. Okazało się, że była to "niefortunna pomyłka", o czym napisał poseł Marek Hok. Wraz z czworgiem pozostałych członków PO wystosował pismo do marszałka Sejmu. Wyjaśnia w nim, że doszło do pomyłki i prosi o adnotację w protokole posiedzenia.

Więcej o: