Błaszczak obawia się decyzji UE? Chce zamknąć uchodźców w obozach z drutem kolczastym

- Chodzi o to, żeby być przygotowanym na taką sytuację w postaci właśnie miejsc, w których (uchodźcy) oczekiwaliby na deportację - powiedział Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu.

W zeszłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował specjalne rozporządzenie dotyczące migrantów. Chodzi o przygotowanie strzeżonych ośrodków i aresztów dla uchodźców - głównie ze Wschodu. Na mocy nowych przepisów możliwe będzie umieszczanie uchodźców pod nadzorem, w kontenerach otoczonych drutem kolczastym. Jak podała "Wyborcza", jeśli rozporządzenie zacznie obowiązywać, do zamkniętych ośrodków trafią niemal wszyscy uchodźcy szukający u nas schronienia, również rodziny z dziećmi.

Zobacz też: Straż Graniczna o 3 w nocy wyprowadziła 21-letnią kobietę z dwójką dzieci i odesłała do Rosji

Minister w publicznym radiu kolejny raz odniósł się do tych doniesień. Nie zaprzeczył, że pomysł zakłada utworzenie na terenach przygranicznych obozów kontenerowych otoczonych drutem kolczastym.

- Chodzi o taki negatywny scenariusz, gdyby doszło do kryzysu jaki miał miejsce na Węgrzech w 2015 roku, kiedy to na granicy węgiersko-serbskiej dochodziło do regularnych starć między uchodźcami, a policją węgierską. Chodzi o to, żeby być przygotowanym na taką sytuację w postaci właśnie miejsc, w których (uchodźcy) oczekiwaliby na deportację - ci, którzy próbowaliby dopuszczać się łamania prawa. I tylko o to chodzi - powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA zwrócił uwagę, że podobne obozy kontenerowe są we Francji i u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech. Pytany o lokalizację Błaszczak potwierdził, że chodzi o wschodnią granicę Polski, a szczególnie granicę z Białorusią, która jednocześnie jest granicą Unii Europejskiej.   

Zobacz też: Błaszczak o Czeczenach na granicy w Terespolu: testowano otworzenie szlaku napływu muzułmańskich emigrantów do Europy. Nieskutecznie

Co oznacza "negatywny scenariusz"?

W 2015 roku Polska, podobnie jak i inne kraje członkowskie UE, zobowiązała się do przyjęcia od Grecji i Włoch kilku tysięcy uchodźców w ramach programu relokacji. Do rozdzielania było blisko 100 tys. migrantów. Do tej pory jednak relokowano ok. 15 tys. osób.

Niedawno brytyjski dziennik "The Times", powołując się na źródła w Unii Europejskiej, napisał, że "Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców". 

"Times" cytował anonimowego dyplomatę jednego z krajów założycielskich UE, który ostrzegł rządy w Warszawie i Budapeszcie, przed brakiem solidarności ws. uchodźców.

"Wtedy będą musieli się dostosować do tej decyzji. Jeśli tak się nie stanie, będą musieli się zmierzyć z konsekwencjami, zarówno finansowymi jak i politycznymi. Żadnych wyłączeń - nie ma dłużej możliwości, że ktoś jest trochę w, a trochę poza (systemem Unii Europejskiej). Będziemy bardzo zdecydowani w tej sprawie" - podkreślił dyplomata.

Rozmówca brytyjskiej gazety był przekonany, że spodziewany wkrótce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (ETS) dotyczący zgodności z prawem kwot uchodźczych poprze stanowisko większości państw członkowskich. Być może właśnie to rozstrzygnięcie miał na myśli minister Błaszczak, gdy mówił o "negatywnym scenariuszu".

Decyzje o relokacji uchodźców zaskarżyły do ETS Słowacja i Węgry, a polskie władze poparły tę skargę.

"Na Zachodzie dojrzewa myśl, że błąd jaki popełniono, to nie imigranci i Brexit, a rozszerzenie z 2004 r."

Więcej o:
Komentarze (268)
Błaszczak obawia się decyzji UE? Chce zamknąć uchodźców w obozach z drutem kolczastym
Zaloguj się
 • kmosb

  Oceniono 25 razy 11

  Proszę o referendum w sprawie uchodźców czy imigrantów. Wynika jasno że zostaliśmy oszukani przez władze UE kiedy przystępowaliśmy do UE nic na ten temat nie było mowy.

 • jnd

  Oceniono 45 razy 11

  To nie Blaszczak, tylko UE dazy do tego by takie obozy tworzyć, bo jak zatrzymać imigrantow przywiezionych sila, którzy nie cca zostać w Polsce?
  To faszysstowska GW bo klamie jak faszyści, ubecy i czekiści ze to niby blaszczak chce takie obozy worzyc. Obozy będą konsekwencja głupich decyzji w UE.

 • elasp

  Oceniono 55 razy 11

  Po co do obozów? A podesłać ich na Czerską, rozlokowac w domach Lisa, Kraski, Rostowskiego, Kopacz. U samych działaczy PO i N znajdzie się w ten sposób kilkaset miejsc, a do tego dziennikarze i celebryci. Oni wszyscy są chyba za i przyjmą uchodźców z otwartymi rękami - ?

 • G SGK

  Oceniono 59 razy 11

  Tak trzymać panie ministrze. Tak długo jak będziecie trzymać z dala od Polski muzułmańską dzicz, tak długo będziecie mieć duże szanse na dalsze rządy.

 • qznia

  Oceniono 77 razy 11

  A może GW zrobi akcję dla swoich czytelników pt Zamieszkajmy z uchodzcami?
  Czytelnicy GW, kodziarze antypisowcy weźcie do swoich mieszkań uchodźców! !!

 • siekieraaxe

  Oceniono 41 razy 9

  ODRADZAM
  NAlezy robic wszytsko aby oni nie przekraczali naszych granic.
  Torzenie obozów to woda na młyn dla zawodowych
  "postepowców" którzy zjada sie aby ich uwalniac.
  Taki obóz to siedlisko ZŁA. Miejsce narodzin nienawisci wzajemnej.
  I mówie tak jako wereran trzech obozów w BRD (lata 80te)

 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 22 razy 6

  ....swinia i faszysta...jak tak mozna??...w kontenerach....za ogrodzonym terenem....co za terror....co za faszysm nieludzki....tak nie wolno i juz....uchodzcow sie wpuszcza do kraju....ilosc jest obojetna....nie wolno kontrolowac ich tozsamosci, bo to moze wywolac u nich traume...dla lepszej integracji nalezy im dac ladne mieszkania na wlasnosc lub oplacac im czynsz....nasi obywatele moga poczekac....dostosowac zasilki dla uchodzcow do poziomu przynajmniej niemieckiego....czyli cos tam okolo 350 Euro na osobe plus oplaty za czynsz i ogrzewanie....darmowe wejscia do aquaparkow, kin i nocnych klubow, dla lepszej integracji....z tego samego powodu nalezy im sie pojazd rodzinny plus OC i darmowe tankowanie....dzieci nie terroryzowac obowiazkiem szkolnym....bo maja traume....uchodzcow tez nie nalezy angazowac do pracy....ten sam powod co poprzednio....istotne jest aby kazdy straumatyzowany uchodzca mial dostep darmowy do internetu....wszyscy nasi goscie beda mieli wtedy mnostwo czasu na przegladaniu stron informujacych o metodach likwidacji fizycznej niewiernych mieszkancow Europy....witamy wszystkich bardzo serdecznie w naszym pieknym kraju....jestesmy gotowi na rzez....

 • jan_sobczak1

  Oceniono 25 razy 5

  Obozy powinny być,dokuczliwe a odsyłanie dziczy z powrotem szybkie żeby tych barbarzyńców zniechęcić. Do tego rachunki za obozy i deportacje powinniśmy wysyłać do Berlina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX