Nowoczesna sprzyja antyszczepionkowcom? Partia się odcina, ale na stronie widać coś innego

Partia Ryszarda Petru chce zlikwidować obowiązek szczepień - twierdzi lewicowa partia Razem. Potwierdza to znaleziony w internecie dokument. Nowoczesna zaprzecza i przekonuje, że jest za obowiązkowymi szczepieniami.

Partia Razem we wpisie na Facebooku ostrzega przed groźnymi chorobami zakaźnymi, informuje o wzroście zachorowań na odrę. Ruchy antyszczepionkowe wrzuca do jednego worka z... partią Nowoczesna, która zdaniem partii Razem ma popierać rezygnację rodziców z obowiązkowych szczepień dzieci.

I rzeczywiście, na stronie posła Nowoczesnej Marka Rucińskiego można znaleźć opublikowane w listopadzie stanowisko, w którym czytamy m.in., że klub postuluje:

"Uregulowanie problematyki szczepień pacjentów w taki sposób, by z jednej strony były one domyślnym i standardowym sposobem postępowania zmierzającego do zapobieżenia występowania chorób, przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości na wyraźne i stwierdzone pisemnym oświadczeniem rodzica – odstąpienie od stosowania szczepień wobec danego dziecka".

marekrucinski.pl

Nowoczesna: Jesteśmy zwolennikami szczepionek

Nowoczesna szybko zareagowała na Twitterze na komunikat partii Razem. Partia Ryszarda Petru zapewnia, że nigdy nie była przeciwna obowiązkowemu programowi szczepień.

- Szczepienia mają być obowiązkowe, rodziny, które zaniedbują ten obowiązek, nie powinny otrzymywać pomocy społecznej. Zależy nam na edukacji w tym zakresie. Nasz stosunek do ruchów antyszczepionkowych jest negatywny - mówi portalowi Gazeta.pl rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Skąd więc to niefortunne zdanie? - pytamy. - To stanowisko nie było stanowiskiem klubowym, podpisał je poseł Marek Ruciński i znajduje się na jego stronie internetowej - tłumaczy Lubnauer. - To stanowisko pana posła? - doprecyzowujemy. - Tak, raczej tak - odpowiada posłanka.

Poseł opublikował na swojej stronie oświadczenie, w którym czytamy, że stanowisko "dotyczyło tylko kwestii szczepionki na pneumokoki, ponieważ w tym przypadku państwo zakupiło szczepionkę niskiej jakości".

Jak wyjaśnia Marek Ruciński, "wszystkie zapisy w stanowisku dotyczyły tej konkretnie szczepionki i nie miały charakteru ogólnego, a przynajmniej taka była intencja autora".

Zobacz także: Te choroby zabijały tysiace, dziś nie stanowią takiego zagrożenia. Wszystko dzięki szczepionkom

Te choroby zabijały tysiace, dziś nie stanowią takiego zagrożenia. Wszystko dzięki szczepionkom

Komentarze (79)
Nowoczesna sprzyja antyszczepionkowcom? Partia się odcina, ale na stronie widać coś innego
Zaloguj się
 • kapitan_rzbik

  Oceniono 14 razy 10

  teraz jest tak że w praktyce można nie szczpić i nic ci nie zrobią, to jest wpadka nowoczesnej
  czepcie sie lepiej durniów od kukiza i pisu którzy o likwidacji szczepionek mówią na serio banda niedorowojów ale czgo sie podziewać po liroju co zakończył edukacje na podstawowce

 • central2

  Oceniono 9 razy 5

  Jak zwykle - zajmują się duperelami. I dlatego skończą co najwyżej jako przypisy do artykułów naukowych zajmujących się manowcami polskiej polityki.

 • andi.11111

  Oceniono 17 razy 5

  Wzorem Australii nieszczepione dzieci nie powinny być przyjmowane do publicznych przedszkoli i szkół .Rodzice nie powinni dostawać zasiłków na te dzieci.

 • Michał Fuk

  Oceniono 11 razy 3

  Nowoczesna? Hmm...

  Prawdą jest jednak, że sporo antyszczepionkowców wśród młodych, dobrze zarabiających z dużych miast. Współpracowałem kilka miesięcy z szefem średniej wielkości firmy IT. Początkowo myślałem, że facet udaje i bawi się swoim wizerunkiem, naśladując bohaterów "Silicon Valley", ale po kilku tygodniach uznałem, że on naprawdę wierzy w cały zestaw niuejdżowych bzdur i jest chodzącą encyklopedią teorii spiskowych, a szczepienia to jedno z działań mających ogłupić społeczeństwa i ułatwić wprowadzenie NWO.

 • chasingcars

  Oceniono 4 razy 2

  Prawo jest, wystarczy z niego korzystać.

  Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń:

  Art. 115. § 1. Kto, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej,
  nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub
  innej chorobie zakaźnej albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na
  celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby
  zakaźnej,
  podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub
  bezradną, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje
  jej określonemu w § 1 szczepieniu ochronnemu lub badaniu.

 • firestorm10

  Oceniono 10 razy 2

  No niestety dla mnie to troche podsumowuje Nowoczesną. Głloswałem na nich , i może będę głosować, ale trochę się rozczarowałem. Są po prostu niezorganizowani, nieogarnięczi, trochę amatorscy, a przy tym na częśc tematów wydają się nie mieć określownego poglądu, wymyslają na poczekaniu.

  Coż przynajmniej na więkosc tematów moim zdaniem maja rozsądne zdanie, i wierze ze czesc z osob w tej parti chce cos zrobić i są luzmi na poziomie. Na bezrybiu ....

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 9 razy 1

  .N szczepi sie na inteligencje, co widac i slychac ustami rubikonia i jego przybocznych amazonek.

 • chi-neng

  Oceniono 4 razy 0

  DO NOWOCZESNEJ I RAZEM

  MOZE RAZEM W KONCU DOJDZIECIE DO WNIOSKU, ZE JEDNI I DRUDZY TRACICIE NA TYCH IDIOTYZMACH JAKIMI SIE ZAJMUJECIE? (mowie o wzajemnym szkalowaniu sie...i zwalczaniu)

  DZIEWCZYNY JEDNEJ I DRUGIEJ PARTII!

  ZOSTAWCIE TYCH PANOW SAMYM SOBIE, NIECH SIE ZWALCZAJA Z WZAJEMNOSCIA ,
  A WY DOLACZCIE DO PO, ALBO STWORZCIE COS NOWEGO!

  NAPRAWDE SZKODA WASZYCH KWALIFIKACJI, KREATYWNOSCI , KURAZU.
  POZA TYM ONI WAM NIGDY NIE POZWOLA WYPLYNAC NA CZOLO!
  Z PROSTEJ I PRYMITYWNEJ, 'MESKIEJ' ZAZDROSCI.

  NIE DOPUSZCZANIE KOBIECYCH TALENTOW DO WIODACYCH ROL, JEST WLASNIE PRZECIWIENSTWEM BYCIA MACHO; Z CZEGO JAK WIDZE CI 'MADRZY' PANOWIE NIE ZDAJA SOBIE NAWET SPRAWY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX