Nowoczesna sprzyja antyszczepionkowcom? Partia się odcina, ale na stronie widać coś innego

Partia Ryszarda Petru chce zlikwidować obowiązek szczepień - twierdzi lewicowa partia Razem. Potwierdza to znaleziony w internecie dokument. Nowoczesna zaprzecza i przekonuje, że jest za obowiązkowymi szczepieniami.

Partia Razem we wpisie na Facebooku ostrzega przed groźnymi chorobami zakaźnymi, informuje o wzroście zachorowań na odrę. Ruchy antyszczepionkowe wrzuca do jednego worka z... partią Nowoczesna, która zdaniem partii Razem ma popierać rezygnację rodziców z obowiązkowych szczepień dzieci.

I rzeczywiście, na stronie posła Nowoczesnej Marka Rucińskiego można znaleźć opublikowane w listopadzie stanowisko, w którym czytamy m.in., że klub postuluje:

"Uregulowanie problematyki szczepień pacjentów w taki sposób, by z jednej strony były one domyślnym i standardowym sposobem postępowania zmierzającego do zapobieżenia występowania chorób, przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości na wyraźne i stwierdzone pisemnym oświadczeniem rodzica – odstąpienie od stosowania szczepień wobec danego dziecka".

marekrucinski.pl

Nowoczesna: Jesteśmy zwolennikami szczepionek

Nowoczesna szybko zareagowała na Twitterze na komunikat partii Razem. Partia Ryszarda Petru zapewnia, że nigdy nie była przeciwna obowiązkowemu programowi szczepień.

- Szczepienia mają być obowiązkowe, rodziny, które zaniedbują ten obowiązek, nie powinny otrzymywać pomocy społecznej. Zależy nam na edukacji w tym zakresie. Nasz stosunek do ruchów antyszczepionkowych jest negatywny - mówi portalowi Gazeta.pl rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Skąd więc to niefortunne zdanie? - pytamy. - To stanowisko nie było stanowiskiem klubowym, podpisał je poseł Marek Ruciński i znajduje się na jego stronie internetowej - tłumaczy Lubnauer. - To stanowisko pana posła? - doprecyzowujemy. - Tak, raczej tak - odpowiada posłanka.

Poseł opublikował na swojej stronie oświadczenie, w którym czytamy, że stanowisko "dotyczyło tylko kwestii szczepionki na pneumokoki, ponieważ w tym przypadku państwo zakupiło szczepionkę niskiej jakości".

Jak wyjaśnia Marek Ruciński, "wszystkie zapisy w stanowisku dotyczyły tej konkretnie szczepionki i nie miały charakteru ogólnego, a przynajmniej taka była intencja autora".

Zobacz także: Te choroby zabijały tysiace, dziś nie stanowią takiego zagrożenia. Wszystko dzięki szczepionkom

Te choroby zabijały tysiace, dziś nie stanowią takiego zagrożenia. Wszystko dzięki szczepionkom