"Gościmy 1,25 mln uchodźców z Ukrainy". PiS rzuca liczbami, a jakie są fakty? Sprawdziliśmy

Politycy PiS nie są zgodni co do tego, ilu uchodźców z Ukrainy przyjęła Polska. Szef MSZ mówi o 1,25 mln osobach, europoseł - o 400 tys. Oficjalne statystki tym danym jednak przeczą.

"Gościmy w Polsce 1,25 miliona uchodźców Ukraińców i 500 tys. Białorusinów" - mówił w ostatnim wywiadzie dla "La Repubblica" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki podał inną liczbę. W wywiadzie dla Fronda.pl stwierdził, że Polska przyjęła 400 tys. uchodźców z Ukrainy.

Sprawdziliśmy. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w 2016 r. o status uchodźcy ubiegało się 595 obywateli Ukrainy (wraz z innymi cudzoziemcami - ok. 10 tys. osób). Od stycznia do sierpnia 2016 r. taki status uzyskało 16 Ukraińców (w 2015 r. - 2 osoby).

Ukraińcy mogą być obejmowani innymi formami ochrony międzynarodowej, jednak nawet ona nie obejmuje tak wielu osób, jak twierdzą politycy PiS. Jak informuje polski Urząd ds. Cudzoziemców, w ubiegłym roku "warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce spełniało 390 osób. Najliczniejszymi beneficjentami decyzji przyznających ochronę byli obywatele Rosji (129 osób), Ukrainy (97 os.), Syrii (43 os.) i Iraku (18 os.). Ponadto, 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych".

"Kłamstwo i manipulacja"

Na rozbieżności związane ze statystykami wskazuje również portal Uchodzcy.info. "Nawet tym Ukraińcom, którzy nas o pomoc poprosili, a pochodzili z regionów objętych konfliktem zbrojnym, odmówiliśmy pomocy. Tym samym powyższe wypowiedzi ministra Waszczykowskiego i europosła Czarneckiego traktować można jako kłamstwo i manipulację polską oraz zagraniczną opinią publiczną" - napisali redaktorzy portalu.

Jeszcze inną kwestią jest wniosek o legalizację pobytu, który składają cudzoziemcy chcący zostać w Polsce na dłużej niż pozwala im wiza. Takich wniosków w 2016 r. Ukraińcy złożyli ok. 96,5 tys. "87 proc. wszystkich spraw zakończyło się wydaniem zezwolenia pobytowego, 9 proc. cudzoziemców otrzymało decyzje odmowne, a 4 proc. spraw umorzono" - podaje Urząd.

Raporty na temat migracji zarobkowej wskazują, że w Polsce w ciągu roku może pracować ok. miliona obywateli Ukrainy. Nie zmienia to faktu, że niewielu z nich korzysta z jakiejkolwiek ochrony międzynarodowej.

Zobacz także: Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy

Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy