"Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy". Waszczykowski podważa wybór Tuska

- Mamy ekspertyzy mówiące o tym, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 szef MSZ Witold Waszczykowski.

Prowadzący "Jeden na Jeden" w TVN24 Bogdan Rymanowski w trakcie rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim odniósł się do spadającego poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, na które wskazują trzy ostatnie sondaże. Dziennikarz stwierdził, że spadki pojawiły się po wyborze Donalda Tuska na szefa RE i nieudanej akcji PiS z wysunięciem kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego.

"Murzyńskość", "rowerzyści i wegetarianie" czy "ajatollah Rzepliński". Wszystkie wpadki ministra Waszczykowskiego. ZOBACZ WIĘCEJ>>>

Witold Waszczykowski stwierdził, że kandydatura Saryusza-Wolskiego była konieczna, "żeby pokazać błędy, dwoistość i dwulicowość Unii Europejskiej".

Waszczykowski: Doszło do fałszerstwa

- I pokazaliśmy, że nie było głosowania nad Tuskiem. Zapytano, kto jest przeciw, nie było pytania, kto jest za, kto się wstrzymał. Nie jest prawdą, że przegraliśmy 27 do 1. Wykazaliśmy na tym pseudogłosowaniu, że mamy do czynienia z podwójnymi standardami - mówił Waszczykowski.

- Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy mówiące o tym, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego. I będę przedstawiał te ekspertyzy pani premier, zależy to od rządu, że warta jest skórka wyprawki - stwierdził szef MSZ.

Jak mówił Waszczykowski, fałszerstwa miały polegać na tym, że "nie dopuszczono kandydata polskiego, nie zastosowano procedury głosowania". - Zapytano tylko, kto jest przeciw, już nie padło pytanie, kto jest za, kto się wstrzymał. W czasie obrad Rady Europejskiej równoległe tworzono zmianę prawa na temat przyjmowania konkluzji - twierdził polityk.

- Zasugeruje pan, żeby podważyć ten wybór? - zapytał Rymanowski. - Zastanowimy się nad tym, dlatego, że nie wiadomo, czy jest to warte. Znaczenie tego wyboru jest mniej istotne, ranga tej pozycji jest nieduża - odpowiedział Waszczykowski.

Zobacz także: B. Szydło: Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu

B. Szydło: Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu