Myśleliście, że PO bardziej sprzyja osobom LGBTI niż PiS? To spójrzcie, jak głosowali ci europosłowie

Większość europarlamentarzystów z Polski nie poparła rezolucji nawołującej do ochrony prawnej osób LGBTI przed dyskryminacją. Organizację Miłość nie wyklucza "bardziej bulwersuje fakt, że przeciw uznaniu elementarnych, równych praw oddali głos także eurodeputowani z list PO".

Parlament Europejski w zeszły wtorek przyjął rezolucję, nawołującą państwa UE m.in. do wprowadzenia prawnej ochrony przed dyskryminacją lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans- i interpłciowych.

Jeśli chodzi o parlamentarzystów z Polski, to w większości byli oni przeciwko rezolucji. "Nie" powiedzieli m.in. Janusz Korwin-Mikke, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki czy Anna Fotyga. Jak zauważa jednak organizacja Miłość nie wyklucza, "zdecydowanie bardziej bulwersuje fakt, że przeciw uznaniu elementarnych, równych praw oddali głos także eurodeputowani z list PO: Julia Pitera, Jarosław Wałęsa oraz Jan Olbrycht."

W głosowaniu wstrzymało się 14 eurodeputowanych z list PO. To m.in. Michał Boni, Jerzy Buzek, Danuta Hübner, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Dariusz Rosati, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Bogdan Zdrojewski czy Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - pełnomocnik rządu ds. równego traktowania w latach 2011-2014.

"Będziemy o tym pamiętać przy urnach wyborczych"

"Z przykrością stwierdzamy: niestety dawno nas Państwo do tego przyzwyczailiście" - pisze Miłość nie wyklucza. Kto był za? Startujący z list SLD-UP Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke. Z list PO jedynie Danuta Jazłowiecka. "Będziemy o tym pamiętać przy urnach wyborczych" - podkreśla organizacja.

14 marca Parlament Europejski "uznał, że wiele pozostaje do zrobienia w Europie, zanim zostanie osiągnięta prawdziwa równość płci. Zwrócił uwagę przede wszystkim na stale utrzymującą się różnicę w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami". PE nawołuje państwa członkowskie także do ochrony osób LGBTI przeciw dyskryminacji w miejscu pracy. Rezolucja oparta na raporcie o równości kobiet i mężczyzn w UE w latach 2014-2015 została przyjęta 369 głosami wobec 188 "przeciw", 133 posłów wstrzymało się od głosu.

Zobacz także WIDEO: Ojciec prezydenta przeciwko parom homoseksualnym. Wystąpił w kontrowersyjnej kampanii

Ojciec prezydenta przeciwko parom homoseksualnym. Wystąpił w kontrowersyjnej kampanii

Więcej o: