Sam odszedł z armii rok temu. Teraz generał pyta: Kto kontroluje ministra obrony narodowej?

• Gen. Janusz Bronowicz pytał, kto kontroluje ministra Macierewicza
• Były wojskowy mówił też o odejściach dowódców z polskiego wojska
• Bronowicz był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM

- Jeżeli odejścia z armii są naturalne, wynikają z pragmatyki, z planowego działania - jest to normalne. Jeśli one są spowodowane brakiem możliwości wywiązania się z zadania, to należałoby sobie udzielić uczciwej odpowiedzi. Jest cywilna kontrola nad armią, prowokacyjnie zadam pytanie: a kto kontroluje ministra obrony narodowej, jeżeli to minister sprawuje kontrolę nad armią? - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM gen. Janusz Bronowicz.

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze powiedział generał?

- Nie ma osoby, która kontroluje ministra obrony narodowej w Polsce? - dopytywał prowadzący rozmowę Marcin Zaborski. - Być może jest, natomiast efekty tej kontroli są niewidoczne - stwierdził Bronowicz. Mówił także w audycji, że "generałowie nie byli nominowani przez PO, byli nominowani przez prezydenta RP". - Z armii odchodzą oficerowie w kwiecie wieku, w pełnym potencjale twórczym. Indian można mieć szybko i wiele. Wodzów przygotowuje się latami - zaznaczył. Zdaniem generała, sytuacja w armii jest "bardzo poważna".

Kim jest Janusz Bronowicz?

Janusz Bronowicz to generał dywizji Wojska Polskiego. W latach 2001-2002 był Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNDOF w Syrii. W 2005 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski mianował go generałem brygady. W październiku 2007 roku ówczesny minister obrony narodowej Aleksander Szczygło odwołał go ze stanowiska dowódcy brygady. Od października 2009 r. do kwietnia 2010 r. dowodził VI zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski mianował go generałem dywizji. W latach 2014-2016 zajmował stanowisko Inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2016 r. zakończył zawodową służbę wojskową.

Jaka jest sytuacja w wojsku?

Od czasu objęcia kierownictwa nad MON przez Antoniego Macierewicza ze służby odeszło prawie 30 generałów i ponad 250 pułkowników. Odeszli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański, Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł i Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. Jerzy Gut. Według podsumowań MON za rok 2016 "w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent".

Kadrowe trzęsienie ziemi w polskiej armii. Dochodzi do kolejnych dymisji, prezydent zachowuje spokój

Więcej o:
Komentarze (162)
Sam odszedł z armii rok temu. Teraz generał pyta: Kto kontroluje ministra obrony narodowej?
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 75 razy 61

  Chciałbym uspokoić pana generała. Ministra kontroluje oficer prowadzący. To z pewnością dobry fachowiec.

 • bosman64

  Oceniono 59 razy 45

  Szalonego antka kontroluje oficer prowadzący z torunia. To więcej jak oczywiste. Nawet bezzębny jarek nie ma na jego czyny żadnego wpływu. Takiej skali pracy agenturalnej jeszcze świat nie widział, Putin umieścił idealnie swoją siatkę agentów.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 38 razy 26

  Kolejność dziobania: Tadzio R. dziobie Szychę i Salcesona. Szycha nikogo nie dziobie. Salceson dziobie Maciorę. Maciora dziobie gejowego Jaruchę. Gejowy Jarucha dziobie Pasztetową Becię i kuwetowego Maliniaka. Pasztetowa Becia i kuwetowy Maliniak dziobią resztę.

 • yoonac

  Oceniono 51 razy 23

  Pisowskie przekazy dnia zawsze głoszą, że generałów jest zbyt wielu i odejścia są korzystne. Dziwne, że miejsca po odchodzących nie są likwidowane tylko zawsze znajdzie się jakiś poprawny politycznie, bierny, mierny ale wierny.

 • andmas

  Oceniono 18 razy 18

  Wstyd ... , gen. Bronowicz nie wie kto kontroluje Maciarewica ? , cała Polska wie ,że szefa ma wschodzie ...

 • aldo666

  Oceniono 20 razy 18

  "Kto kontroluje ministra obrony narodowej?"
  Misiewicz???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX