"Kaczyński ma plan wobec Tuska. Po to, by przegrał w wyborach prezydenckich"

Jarosław Kaczyński przygotował plan, który ma zapewnić porażkę Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2020 r. - twierdzi były polityk PiS Ludwik Dorn w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej na kolejną kadencję. Dla polityków polskiej opozycji wydaje się być naturalnym kandydatem na prezydenta w wyborach w 2020 r. Sam polityk nie zadeklarował, że będzie kandydować i nie sprecyzował, jakie są jego dalsze polityczne plany po zakończeniu pracy w RE.

Jak twierdzi były polityk Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", prezes PiS Jarosław Kaczyński już pracuje nad porażką Tuska w starciu o fotel prezydenta. Zdaniem Dorna, Kaczyński będzie obwiniać byłego premiera o problemy, z którymi będą się zmagać Polacy mieszkający i pracujący za granicą:

Do wyborów będzie pracować największa machina kłamliwej propagandy i ogłupiania, jaką stworzono w III RP. Czyli media publiczne obrośnięte „wSieci”, „DoRzeczy”, „Gazetą Polską” itd. (...) Przycięcie zasiłków na dzieci Polaków pracujących w starej Unii? Wina Tuska. Wszystko, co złe dla Polaków w UE - wina Tuska

Były polityk PiS zaznacza, że kwestia wyboru prezydenta będzie dla PiS kluczowa, bo umożliwi utrzymanie wpływów w kraju. "Jeżeli rząd [po wyborach parlamentarnych w 2019 r. - red.] będzie tworzyło PiS – samo lub z koalicjantem – to nie sądzę, by mieli 276 posłów lub więcej. Tyle potrzeba, by odrzucić weto prezydenta. Załóżmy, że PiS zostaje odsunięte od władzy. Koalicja anty-PiS też raczej nie będzie miała więcej niż 276 posłów. Wtedy prezydent jest gwarancją, że nie wejdą w życie np. ustawy odbierające PiS wpływ na media publiczne i zmiany ustaw o służbach specjalnych umożliwiające ich "depisyzację"" - wyjaśnia Dorn.

 Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także: Kaczyński w Sejmie: " Wy kompromitujecie Polskę!"