Saryusz-Wolski przemówił. Potwierdził kandydaturę na szefa RE. I przeszedł do ataku

• Saryusz-Wolski potwierdził, że jest kandydatem na szefa RE• Jego kandydaturę zgłosiło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych• "Nie akceptuję donoszenia na własny kraj" - stwierdził Saryusz-Wolski

- Potwierdzam. Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej - skomentował Jacek Saryusz-Wolski, potwierdzając, że będzie kandydował na szefa Rady Europejskiej. Jego kandydaturę zgłosiło polskie MSZ. Od kiedy pojawiła się pierwsza nieoficjalna informacja o tym, że PiS chce poprzeć Saryusz-Wolskiego, uchylał się on od rozmowy z mediami; dzisiejszy komentarz to jego pierwszy jasny komunikat w tej sprawie. Dalsza część wpisu polityka to już atak wymierzony w przeciwników politycznych. PiS zarzuca obecnemu szefowi RE, Donaldowi Tuskowi działanie na szkodę Polski, ramię w ramię z opozycją, która - jak powtarzają w PiS - "donosi" na Polskę za granicą.

Dowiedz się więcej:

Jak kandydaturę Saryusz-Wolskiego uzasadnia szef MSZ?

Gwarancja bezstronności kandydata oraz wysoki poziom merytoryczny zdecydowały o zgłoszeniu przez polski rząd kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej - skomentował szef MSZ Witold Waszczykowski.

Kim jest Jacek Saryusz-Wolski?

Jacek Saryusz-Wolski to jeden z najbardziej doświadczonych polskich polityków w UE. Wspólnotami Europejskimi zajmował się naukowo od lat 70. W 1991 r. premier Jan Krzysztof Bielecki zrobił go pierwszym pełnomocnikiem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. Mimo roszad rządowych pełnił tę funkcję tę pełnił do 1996 r. W 2000 r. z premier Jerzy Buzek mianował go sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej. Kiedy Polska weszła do UE, Saryusz-Wolski związał się z Parlamentem Europejskim. Mandat europosła z ramienia PO ma od 2004 r. Był wiceszefem PE i przewodniczącym komisji spraw zagranicznych. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zamieszanie wokół kandydatury Saryusz-Wolskiego

Brytyjski dziennik "Financial Times" podał nieoficjalną informację o tym, że PiS sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez Saryusz-Wolskiego. Jacek Saryusz-Wolski nie zdementował tej informacji. Początkowo PiS nie podawał żadnych konkretów. Przykładowo wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentował, że "nie potwierdza, nie zaprzecza". W piątkowych "Faktach po Faktach" eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki stwierdził, że Saryusz-Wolski "będzie kandydatem". W niedzielę oficjalnie informację potwierdziło polskie MSZ.

Kiedy odbędzie się głosowanie na szefa RE?

Z końcem maja upływa 2,5-letnia kadencja Donalda Tuska jako szefa RE. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję.

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: "Jesteśmy ludzkimi panami"

Więcej o: