Jacek Sasin wygwizdany na spotkaniu z mieszkańcami. "Ja walczę o miasto, które chcecie zniszczyć!"

Jacek Sasin pojechał do Ożarowa Mazowieckiego, by przekonywać mieszkańców do pisowskich pomysłów na metropolię warszawską. Atmosfera był gorąca. Poseł został nawet wygwizdany.

- Ta ustawa nie jest przeciwko wam - zapewniał Sasin na spotkaniu z mieszkańcami w Ożarowie Mazowieckim. Musiał się jednak zmierzyć z obawami mieszkańców i samorządowców, czasem wyrażanymi w emocjonalny sposób: gwizdami i przekrzykiwaniem. 

- Ja walczę o nasze miasto, które chcecie zniszczyć! - mówiła jedna z kobiet. 

- Gminy, które zostały włączone do Warszawy, zostały pozbawione dopłat dla rolników - zwracała uwagę inna. 

Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego mówił o potrzebie konsultacji i referendum. - Jesteśmy tą Warszawą, czy nie? - pytał.

Sasin zarzucał ludziom, że ulegli propagandzie politycznej - podaje telewizja Polsat News, która relacjonowała spotkanie. Ludzie z kolei domagali się wzięcia ich zdania pod uwagę, chociażby w referendum na temat pomysłów na metropolię.

Dwugodzinne nagranie ze spotkania posła Jacka Sasina z mieszkańcami umieszczono na YouTube Wolne Miasto Ożarów Mazowiecki: 

 

Co zakłada projekt PiS?

Zgodnie z projektem PiS, miasto stołeczne Warszawa - jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym - ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Protest samorządów

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

"Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny" - napisano w apelu.

ZOBACZ TEŻ: Ustawa o zgromadzeniach uchwalona przez Sejm. Na sali okrzyki: "Hańba!", "Komuna wróciła!"

Więcej o: