Kaczyński zapowiedział budowę "państwa narodowego". A dalej o ludziach ze "skłonnościami do zachowań patologicznych"

Jarosław Kaczyński został Człowiekiem Wolności Tygodnika "wSieci" w 2016 r. Na gali w Warszawie wygłosił przemówienie na temat wolności. Nie ma wolności bez państwa narodowego - stwierdził.

 - Nie ma nic ważniejszego i nic bardziej polskiego niż wolność - zaczął prezes PiS. - Jesteśmy świadkami tego, co wolności się przeciwstawia. Spójrzmy chociażby na wschód. Wolności trzeba bronić - mówił. 

Nawet ta wolność najbardziej podstawowa, wolność słowa, wolność sumienia, jest dzisiaj zagrożona. Z bólem trzeba powiedzieć, że wolność w Europie, szczególnie na zachód od naszych granic, jest w odwrocie. Poprawność polityczna stosowała tak zwaną represję rozproszoną, ale od dobrych paru lat przeszła do stosowania represji twardej, represji państwowej

- perorował Kaczyński. - Można odpowiadać karnie, a także administracyjne za to, że złamie się różne narzucane reguły. I była taka próba, żeby tego rodzaju ograniczenia wprowadzać także w naszym kraju. To była próba podjęta niedawno, w drugiej części rządów PO. Ta próba się nie udała, ale trzeba do niej pamiętać, jako o ostrzeżeniu, że to może przyjść także do nas - kontynuował. 

Jego zdaniem Polska może zostać niedługo "wyspą wolności". Podkreślił, że "nie ma wolności bez silnego państwa".

Strefę wolności może stworzyć wyłącznie państwo narodowe. Nie może być demokracji bez państwa narodowego

- nauczał prezes PiS. 

- I stąd potrzeba odrzucenia tego, co można spotkać także w naszej ojczyźnie: postawy antypaństwowej, która znajduje uzasadnienie w odwoływaniu się do wolności. To nie jest tak, że wolność to anarchia - stwierdził i dodał, że w "dobrze rządzonym, demokratycznym państwie wolności może być bardzo dużo". 

Ludzie, którzy nie mają skłonności do jakichś gwałtownych zachowań, czy zgoła zachowań patologicznych, mogą się czuć w takim państwie ludźmi wolnymi, we wszystkich dziedzinach

- mówił prezes. I podsumował:

Nasz naród, Polacy jest szczególnie predystynowany, żeby takie państwo stworzyć i żeby w tym państwie doprowadzić do wielkiego wybuchu, w sferze kultury, ekonomii, we wszystkich ważnych sferach społecznych. Wierzymy, że przyjdzie taki czas. Dziękuję.

Nagroda Człowieka Wolności

Człowiekiem Wolności tygodnika "wSieci" w roku 2015 został wybrany Prezydent Andrzej Duda. W poprzednich latach tytułem Człowieka Wolności Tygodnika wSieci zostali uhonorowani prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN kierujący pracami archeologicznymi na warszawskiej Łączce oraz poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz.

A TERAZ ZOBACZ: Duda: "Notariusz dobrej zmiany nie jest określeniem, które mnie obraża"