Krzyż celtycki i "White Pride" nie przeszkadzają ministerstwu. To tylko "ruch przeciwny mieszaniu ras"

Symboli krzyża celtyckiego i "White Pride" nie można zakazywać tylko dlatego, że "niektórzy interpretują je w kategoryczny sposób". Wg Ministerstwa Sprawiedliwości nie muszą promować faszyzmu, a jedynie "ruch przeciwny biologicznemu mieszaniu ras".

Kalendarze ze zdjęciem kibiców, a na nim krzyż celtycki i napis "White Pride" - takie "upominki" dostali w czerwcu uczniowie łódzkiej podstawówki. Opisały to media, a aktywiści złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - propagowania faszyzmu i totalitaryzmu.

Po kilku miesiącach prokuratura umorzyła dochodzenie. Argumentowano, że "znak krzyża celtyckiego nie został w Polsce uznany za zakazany symbol", a rozprowadzanie kalendarza z takim symbolem "trudno uznać za ukierunkowanie na propagowanie faszyzmu". Zdaniem prokuratury kalendarz propagował za to sport.

Po tej decyzji śledczych grupa posłów PO wysłała do Ministerstwa Sprawiedliwości interpelację. Zwracali w niej uwagę, że krzyż celtycki jest zakazany m.in. w Niemczech i Francji jako symbol "wyższości białej rasy". Posłowie pytali o tę konkretną sytuację, a także o to, kiedy ministerstwo uzna krzyż celtycki za zakazany.

"Niektóre grupy osób interpretują je w jeden kategoryczny sposób"

W kwestii kalendarza z krzyżem celtyckim odpowiedź na interpelację powtarza w zasadzie argumenty prokuratury. Szerzej wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak tłumaczy, dlaczego jego resort nie ma planów zakazania symboli krzyża celtyckiego i  "White Pride". 

Piebiak zwraca uwagę, że kwestie eksponowania symboli krzyża celtyckiego i napisu "White Pride" są różnie ocenianie, gdyż - zdaniem wiceministra - w zależności od kontekstu mogą mieć różną symbolikę. Przyznaje on, że są one używane "przez niektóre środowiska, łączone z ruchami neofaszystowskimi".

"Posiadają jednak także inne konotacje" - pisze Piebiak. Jako odmienne rozumienie krzyża celtyckiego wymienia "wyraz symboliki religijnej". Alternatywą do faszystowskich konotacji "White Pride" ma zaś być... "nazwa ruchu społecznego sprzeciwiającego się biologicznemu mieszaniu ras ludzkich". Tyle, że właśnie ten ruch - tzw. "biała supremacja" - jest ściśle powiązany z neonazizmem. 

Jednak zdaniem ministerstwa krzyż celtycki i napis „White Pride” są "mniej znane społeczeństwu polskiemu" i "nie mają większego związku z dziejami państwa polskiego", w przeciwieństwie do np. swastyki. Powołując się na obronę wolności słowa, MS pisze, że te symbole:

"Nie mogą zatem podlegać arbitralnym zakazom jedynie z tego powodu, że niektóre grupy osób interpretują je w jeden kategoryczny sposób".

 

 

Więcej o: