Kaczyński jak rosyjski haker. "Może zrujnować ten rok i sprawi, że nie będziesz chciał wstać z łóżka"

Doradca Trumpa kojarzony z Kremlem, rosyjscy hakerzy, wydawcy brytyjskich tabloidów i Jarosław Kaczyński. Co ich łączy? Według portalu Politico to postaci, które "mogą zrujnować rok 2017". Prezes PiS jako jedyny polityk w naszej części Europy zasłużył na to "wyróżnienie".

"Kaczyński rozrywa Polskę podkopując praworządność oraz wolność prasy i może zdestabilizować porozumienia dotyczące podziału władzy w Brukseli, jeśli rozpocznie kampanię przeciwko przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi" - twierdzi Politico. "Polska była złotym dzieckiem wśród nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki Kaczyńskiemu staje się beznadziejnym przypadkiem" - podsumowuje portal, który wytypował kilkanaście osób, przez które "nie będziemy chcieli wstać z łóżek".

Wałęsa o Kaczyńskim: Niebezpieczny i nieobliczalny

Kaczyński jest w gronie najbardziej antyeuropejskich polityków, który atakował Brukselę za "straszną biurokrację" i "osłabianie państw narodowych". Jak podkreśla Politico mógłby być z niego dumny Nigel Farage, brytyjski zaciekły przeciwnik Unii Europejskiej i były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Portal cytuje także Lecha Wałęsę, który o Kaczyńskim mówi krótko, że jest "niebezpieczny i nieobliczalny".  

Kto jeszcze znalazł się na liście Politico?

Lista przygotowana przez Politico obejmuje 12 osób i grup. Wśród osób, które w tym roku mogą wyrządzić światu najwięcej szkód znaleźli się obok Kaczyńskiego m.in. wydawcy brytyjskich tabloidów, obwiniani o to, że bardzo mocno przyłożyli się do Brexitu, właściciele chińskich klubów piłkarskich, którzy drenują europejska piłkę z utalentowanych graczy, rosyjscy hakerzy.  A także Geert Wilders, lider holenderskiej Partii Wolności, który wsławił się stworzeniem strony internetowej, gdzie można było składać donosy na Polaków i innych obywateli "młodych" krajów UE.

Na liście znalazł się także Michael Flynn - kontrowersyjny i powiązany z Kremlem doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych. Twórcy rankingu z powodów, jak twierdzą oczywistych, zrezygnowali z umieszczania w nim "szkodników" notorycznych jak Władimir Putin, Recep Erdogan, czy francuska nacjonalistka Marine le Pen . 

"Najpotężniejszy człowiek w kraju"

To nie pierwsze wyróżnienie dla Kaczyńskiego w Politico. Na początku grudnia portal uwzględnił go na liście 28 polityków, którzy będą mieli w najbliższych latach największy wpływ na losy Unii Europejskiej. "Formalnie, Jarosław Kaczyński jest tylko jednym z 460 członków polskiego parlamentu. W rzeczywistości, były premier i obecny prezes rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość jest najpotężniejszym człowiekiem w kraju" – pisał o prezesie PiS serwis. "Kto będzie kierować polską telewizją publiczną? Czy Donald Tusk dostanie poparcie na druga kadencję jako szef Rady Europejskiej? Czy premier Beata Szydło utrzyma swoje stanowisko? To Kaczyński podejmuje ostateczną decyzję" – dodawał dziennikarz portalu. 

 

TERAZ ZOBACZ: Chwilę po głosowaniu poseł Kaczyński robi ten gest

Więcej o: