Prezydent mianował zastępcę Rzeplińskiego. Julia Przyłębska nowym prezesem TK

• Prezydent RP mianował Julię Przyłębską na nowego prezesa TK• Drugim kandydatem wybranym przez sędziów TK był Mariusz Muszyński• Dzień wcześniej skończyła się kadencja prezesa Andrzeja Rzeplińskiego

 

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda mianował Julię Przyłębską na nową prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dzień wcześniej została mianowana p.o. prezesa, dzięki czemu mogła zwołać Zgromadzenie Ogólne i przeprowadzić głosowanie, w którym wyłoniono dwóch kandydatów na nowego szefa TK. Zostali nimi właśnie Julia Przyłębska oraz Mariusz Muszyński. - Chciałbym, aby pani prezes uporządkowała sprawy Trybunału - powiedział prezydent w czasie mianowania. Kadencja poprzedniego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego skończyła się w poniedziałek o północy.

Dowiedz się więcej:

Ilu sędziów głosowało nad wyborem kandydatów?

W głosowaniu ostatecznie wzięło udział sześcioro sędziów. Wiceprezes TK Stanisław Biernat twierdzi, że w takiej sytuacji głosowanie było nieważne - jak tłumaczy, by uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK była ważna, w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej połowa z piętnastoosobowego składu TK określonego w konstytucji. Innego zdania jest dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. - Z przykrością stwierdzam, że wiceprezes Biernat nie zna obowiązującego prawa dotyczącego TK - przekonuje Marek Magierowski. - Wybór kandydatów na stanowisko prezesa odbył się zgodnie z przepisami - ocenił.

Jak Magierowski tłumaczy legalność głosowania?

- Wybór odbył się zgodnie z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawą o statusie sędziów TK - wyjaśniał dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Ustawy autorstwa posłów PiS, które całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów, weszły w życie we wtorek tuż po północy.

Kto dołączył do składu orzekającego TK?

W Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK udział mogli wziąć sędziowie Henryk Cioch, Mariusz Muszyński i Lech Morawski, których p.o. prezes Przyłębska włączyła we wtorek do składu orzekającego TK. Przez ostatni rok nie zrobił tego prezes TK Andrzej Rzepliński, którego kadencja dobiegła końca o północy z poniedziałku na wtorek. Według zapisów prezydent powołuje p.o. prezesa TK "spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa". We wtorek Andrzej Duda powierzył te obowiązki sędzi Julii Przyłębskiej.

Więcej o: