Prezydent mianował zastępcę Rzeplińskiego. Julia Przyłębska nowym prezesem TK

• Prezydent RP mianował Julię Przyłębską na nowego prezesa TK
• Drugim kandydatem wybranym przez sędziów TK był Mariusz Muszyński
• Dzień wcześniej skończyła się kadencja prezesa Andrzeja Rzeplińskiego

 

 

 

Prezydent RP Andrzej Duda mianował Julię Przyłębską na nową prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dzień wcześniej została mianowana p.o. prezesa, dzięki czemu mogła zwołać Zgromadzenie Ogólne i przeprowadzić głosowanie, w którym wyłoniono dwóch kandydatów na nowego szefa TK. Zostali nimi właśnie Julia Przyłębska oraz Mariusz Muszyński. - Chciałbym, aby pani prezes uporządkowała sprawy Trybunału - powiedział prezydent w czasie mianowania. Kadencja poprzedniego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego skończyła się w poniedziałek o północy.

Dowiedz się więcej:

Ilu sędziów głosowało nad wyborem kandydatów?

W głosowaniu ostatecznie wzięło udział sześcioro sędziów. Wiceprezes TK Stanisław Biernat twierdzi, że w takiej sytuacji głosowanie było nieważne - jak tłumaczy, by uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK była ważna, w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej połowa z piętnastoosobowego składu TK określonego w konstytucji. Innego zdania jest dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. - Z przykrością stwierdzam, że wiceprezes Biernat nie zna obowiązującego prawa dotyczącego TK - przekonuje Marek Magierowski. - Wybór kandydatów na stanowisko prezesa odbył się zgodnie z przepisami - ocenił.

Jak Magierowski tłumaczy legalność głosowania?

- Wybór odbył się zgodnie z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawą o statusie sędziów TK - wyjaśniał dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Ustawy autorstwa posłów PiS, które całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów, weszły w życie we wtorek tuż po północy.

Kto dołączył do składu orzekającego TK?

W Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK udział mogli wziąć sędziowie Henryk Cioch, Mariusz Muszyński i Lech Morawski, których p.o. prezes Przyłębska włączyła we wtorek do składu orzekającego TK. Przez ostatni rok nie zrobił tego prezes TK Andrzej Rzepliński, którego kadencja dobiegła końca o północy z poniedziałku na wtorek. Według zapisów prezydent powołuje p.o. prezesa TK "spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa". We wtorek Andrzej Duda powierzył te obowiązki sędzi Julii Przyłębskiej.

Więcej o:
Komentarze (497)
Prezydent mianował zastępcę Rzeplińskiego. Julia Przyłębska nowym prezesem TK
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 84 razy 80

  Prezydent DUDA, który wielokrotnie, świadomie złamał KONSTYTUCJĘ , który bezczelnie pluje społeczeństwu w twarz , nie zasługuje na szacunek, lecz na wieczną pogardę ..!
  I ten łajdak przysięgał na BOGA, że będzie przestrzegał zasad KONSTYTUCJI..!
  Oby , tego łajdaka, Piekło pochłonęło...Amen. ..!!!

 • kalafior05

  Oceniono 70 razy 64

  za trzy lata trzeba będzie unieważniać wszystkie orzeczenia TK
  i zbudować go od nowa
  tak sytuacja

 • crotalus1

  Oceniono 60 razy 58

  Baba która nie nadawała się na sędziego sądu okręgowego... notoryczna oszustka oraz pieniaczka,która chce pozbawić wiceprezesa TK jego gabinetu. Niezwykle chorowita osóbka... To potwarz dla TK.

 • dami7

  Oceniono 45 razy 43

  Znaczy tak: jedna z dwóch zaproponowanych przez sześciu z piętnastu okazała się lepsza od jednego z trzech zaproponowanych przez dziewięciu z dwunastu?
  Czyli, że panu "prezydentowi" już brak quorum nie przeszkadzał???

 • hefajstos1

  Oceniono 35 razy 31

  Pani Julia jest niedouczonym sędzią, ( to wytknęli jej koledzy prawnicy) w dodatku wykorzystuje L4 do celów politycznych. Ktoś tak mierny intelektualnie i pozbawiony kośćca moralnego zasiada w TK, to upadek instytucji

 • ryszaro1

  Oceniono 31 razy 31

  Cudownie Wyleczona i Wycieraczka jaka piękna para, dobrze że post bo nic nie mogę zjeść
  Już mam cofkę

 • jerzysm42

  Oceniono 29 razy 27

  Po to ta duda jest.
  Od podpisywania wszystkiego co mały hitlerek wymyśli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX