Żandarmeria Wojskowa wyszła na ulice " w związku z wydarzeniami w Warszawie"? Błaszczak: Nie. To z powodu zamachu

Jeszcze wczoraj wiceszef MSWiA mówił, że ŻW wysłano na ulice "w związku z wydarzeniami w Warszawie". Jednak sam minister Błaszczak zapewnia, że chodzi o zamach terrorystyczny w Berlinie.

- We wniosku, który powstał wczoraj, powołujemy się na zamach terrorystyczny w Berlinie i to jest przyczyną wystąpienia o wsparcie policji przez żandarmerię wojskową - mówił na antenie Radia Zet szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że oficjalny wniosek zostanie opublikowany w dzienniku urzędowym Monitor Polski.

Takie powody wymieniano także w komunikacie na stronie ministerstwa. Czytamy w nim, że prośba o wsparcie ŻW ma związek z atakiem w Niemczech, wcześniejszymi zamachami w Europie, a także "wzmożonym ruchem" i zakupami w okresie przedświątecznym.

- Będą dodatkowe patrole, w tym żandarmerii wojskowej, na dworcach, na lotniskach - wymieniał minister. Jak dodał, pojawią się patrole mieszane policji, żandarmerii wojskowej, a także straży granicznej. Błaszczak zwrócił się też bezpośrednio do słuchaczy radia z apelem o informowaniu policji o zauważeniu "niebezpiecznych zachowań". - Nie bagatelizujcie żadnego zagrożenia - zaznaczył.  

Wiceminister jedno, minister drugie

Konrad Piasecki dopytywał ministra, jak te uzasadnienia mają się do wczorajszej wypowiedzi zastępcy Błaszczaka.  Wiceminister Jarosław Zieliński powiedział w Senacie, że dołączenie Żandarmerii Wojskowej do policyjnych patroli jest związane z "tym, co dzieje się obecnie w Warszawie."

Błaszczak zapewnił jednak, że to nieprawda i chodzi o atak w Berlinie. -  To ja występowałem do pani premier z tym wnioskiem - zaznaczył.

Jak sprawdził nasz reporter, wokół Sejmu nie ma dziś patroli ŻW. Jest jednak bardzo wzmożona obecność policji. Kompleks parlamentu jest otoczony przez barierki i kordon policji, a na jego terenie znajdują się setki funkcjonariuszy. - Pozostaną tam tak długo, dopóki będzie to niezbędne do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo - zapowiedział Błaszczak. 

Decyzję o wykorzystaniu Żandarmerii skrytykowali byli wojskowi: były szef BBN gen. Stanisław Koziej i był dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - Wojsko nie może być wykorzystywane politycznie do nakręcania atmosfery zagrożenia czy strachu. Dziś nie widzę powodów do tego, by na polskie ulice wychodziła Żandarmeria Wojskowa - powiedział Skrzypczak w rozmowie z portalem onet.pl 

Koziej napisał na Twitterze, że uważa użycie Żandarmerii dla "błąd", a decyzję ocenia jako nieuzasadnioną. 

 

Więcej o:
Komentarze (265)
Żandarmeria Wojskowa wyszła na ulice " w związku z wydarzeniami w Warszawie"? Błaszczak: Nie. To z powodu zamachu
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 39 razy 35

  To juz nawet Blaszczak i Zielinski klamac nie potrafia w jakis uzgodniony i logiczny sposob.

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 29

  Błaszczak zapewnia, że chodzi o PiS-dzielczy terrorystyczny zamach na demkrocje i wolnosc slowa W POLSCE, A NIE W BERLINIE!

  Chodzi o ostrzezenie suwerena przed wszelkiego rodzaju protestami, demonstracjami, manifestacjami.

  WITAM W KACZOLANDII KIM-KWAKA!

 • czarnyminio

  Oceniono 28 razy 28

  Wczoraj były kolega partyjny Błaszczaka i Zielińskiego określił obu tuzów pisu,że cierpią na deficyt intelektualny.Trafione w punkt.

 • acototak

  Oceniono 28 razy 26

  Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, Rozmowa kontrolowana, ...

 • jurek4491

  Oceniono 24 razy 22

  Ale zrobiło się PiS dziochom gorąco , boją się bardzo Obywatelskiego Nieposłuszeństwa .
  A prawie w każdych Wiadomościach REŻYMOWYCH PisDanka obwieszczała że KOD-u już nie ma , że POLEGŁ , że frekwencja jest znikoma , wszystko się rozmyło .
  No nie rozmyło się jeżeli na ulicach policja i wojsko .
  Prezio na konferencji wyglądał jak ŚMIERĆ , ten koleś już nigdy do końca życia sam nie wyjdzie na ulicę ze strach ( zawsze w obecności ochraniarzy ) bo by go SUWEREN rozerwał na strzępy za: butę , arogancję, podłość ,bezczelne kłamstwa , rządzę zemsty , za nienawiść do kraju i jego obywateli .
  Takiego WARCHOLSTWA jak obecnie to nie było przy władzy od zakończenia II wojny światowej .

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 21

  Pisiory teraz gubią się w zeznaniach a co dpiero będzie jak przed sądem staną , jeden na drugiego będzie winę zwalał a wszyscy razem na prezia będą sypać i go pogrążać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX