Wystarczyły dwa telefony, by obalić słowa Liroya i TVP. "Tysiąc kanapek" jadł nawet PiS

Spontaniczne manifestacje w piątek i sobotę były zaplanowane, a opozycja już w czwartek zamówiła w związku z tym tysiąc kanapek - twierdzą m.in. prawicowe media. Wyjaśniamy te doniesienia.

Przez weekend przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim przetoczyła się fala protestów, organizowanych m.in. przez KOD. Uczestnicy manifestowali przeciwko ograniczeniom dostępu dziennikarzy do Sejmu i w solidarności z posłami opozycji blokującymi mównicę.

Prawicowi dziennikarze twierdzą, że działania opozycji i demonstracje były zaplanowane już wcześniej. Sprawdzamy.

Zarzut 1: Manifestacje opozycji nie były spontaniczne

W piątek wieczorem przed Sejmem rozpoczął się protest w obronie wolności mediów i w solidarności z posłami opozycji okupującymi mównicę. Trwał także w nocy, był kontynuowany w sobotę od godz. 12 przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Prawicowi dziennikarze, a także m.in. redakcja TVP szybko wyciągnęli jednak informacje ze strony Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy. Miało z nich wynikać, że piątkowe demonstracje były zgłaszane już 12 grudnia, a 13 grudnia zgłaszano również manifestację przed Pałacem Prezydenckim.

Tymczasem w nocy z piątku na sobotę zarejestrowano manifestacje nie przed Sejmem (ul. Wiejska), a przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (Al. Ujazdowskie). Oba budynki są od siebie oddalone o ok. kilometr. Biuro Bezpieczeństwa nie zdradza jednak, kto zarejestrował wydarzenie przy KPRM w nocy z 16 na 17 grudnia - była to osoba prywatna. 

Przed KPRM od miesięcy stoją namioty organizacji takich jak m.in. Komitet Obrony Demokracji. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ich obecność została oznaczona na wykazie. Tym bardziej, że zgłoszenia dotyczące tego adresu pojawiały się w wykazie także na poprzednie i przyszłe dni, nie są one czymś jednorazowym.

Sobotnia manifestacja przed Pałacem Prezydenckim rzeczywiście była zaplanowana już wcześniej. Biuro także nie zdradza nam, kto dokonał rejestracji. "Przyznała się" do tego Paulina Piechna-Więckiewicz ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Protest organizowała także Partia Razem i Zieloni. Jak twierdzą organizatorzy, miał on pierwotnie dotyczyć reformy edukacji. Dopiero później idea protestu ewoluowała.

Zarzut 2: Opozycja zamówiła kanapki

Poseł Kukiz'15 Piotr Liroy-Marzec mówił w relacji na swoim koncie na Facebooku, że dzień przed piątkowymi wydarzeniami w Sejmie zostało zamówionych ok. 1000 kanapek. - Ktoś przeczuwał, że tu się będzie sporo działo - mówił Liroy-Marzec.

Prawicowe media szybko podchwyciły temat traktując to jako dowód na to, że opozycja już w czwartek przygotowywała się do blokady głosowań i organizacji protestów. Pojawiły się też plotki o tym, że kanapki rozdawano manifestującym przed Sejmem.

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przekonuje, że było zupełnie inaczej.

- O zamówieniu kanapek zdecydowało prezydium Sejmu (Marszałek i wicemarszałkowie - red.), bo w piątek miały odbyć się dyskusje i głosowanie m.in. nad ustawą budżetową. Kanapki wystawiono w palarni, razem z kawą i herbatą. Częstowali się wszyscy, także posłowie PiS - wyjaśnia parlamentarzystka w rozmowie z Gazeta.pl. - Załapałam się na kanapkę z szynką, bardzo smaczna - dodaje posłanka.

Biuro posła Liroya-Marca informuje w odpowiedzi na nasze pytania, że "zamówienia dokonała Kancelaria Sejmu". O zamówieniu kanapek musiał zatem współdecydować sam marszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS lub wicemarszałkowie partii: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.

Co wydarzyło się w piątek?

Posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego posła PO Michała Szczerby - wtedy została ogłoszona przerwa.

Obrady zostały wznowione w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. nad budżetem na 2017 r. Niektórzy z posłów opozycji twierdzili że nie było w nich kworum i że były one nielegalne. Przed Sejmem zebrała się manifestacja zorganizowana przez KOD. Protest odbył się także w sobotę przed Pałacem Prezydenckim. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

A TERAZ ZOBACZ: Tusk w Polsce. Miał mówić o kulturze, ale... "Historia każe mi zmienić wystąpienie"