Europoseł PiS: Odpowiedzialność za całe to nieszczęście ponosi Jarosław Kaczyński

Opowiadam się za tym, żeby ponownie przeprowadzić głosowanie ws. budżetu - mówi Kazimierz Michał Ujazdowski. Według europosła PiS w ubiegły weekend nie byłoby politycznej awantury i demonstracji pod Sejmem, gdyby nie błędy popełnione przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.

- Odpowiedzialność spoczywa na koalicji rządzącej, a ściślej na Jarosławie Kaczyńskim i kierownictwie PiS. Obiecywaliśmy wyborcom dialog polityczny, empatię wobec odmiennych stanowisk, a metoda, którą obraliśmy po objęciu władzy jest zaprzeczeniem tego, do czego się zobowiązaliśmy - wyznał europoseł PiS, który był gościem programu Jeden na Jeden w tvn24.  

"Nie wiem dlaczego tak postąpiono"

Jego zdaniem zajść z ostatnich dni można było uniknąć, gdyby szybko naprawiono błędy, jeszcze na sali obrad. -  Zupełnie niedorzeczny pomysł z ograniczeniem wolności mediów w Sejmie, bezpodstawne wykluczenie posła Szczerby i potem trwanie przy tym wykluczeniu - wyliczał Ujazdowski - Gdyby się z tego wycofano opozycja nie miałaby pretekstu do blokowania mównicy. Nie wiem, dlaczego tak postąpiono - stwierdził. 

Na pytanie co teraz powinno się stać, żeby udało się uspokoić nastoje i naprawić błędy Ujazdowski odpowiedział: - Opowiadam się za tym, żeby ponownie przeprowadzić głosowanie ws. budżetu. Także dlatego, żeby nigdy tego typu praktyka się nie powtórzyła 

"Słowo prezydenta ma potężne znaczenie"

Kolejnym krokiem powinno być zagwarantowanie pełnej swobody pracy dziennikarzom, i przyjęcie tzw. pakietu demokratycznego. Pozytywnie ocenia też włączenie się mediację prezydenta Dudy - Ale życzyłbym sobie, żeby zademonstrował bezstronność i i rzeczywiście szukał kompromisu. Słowo prezydenta wypowiedziane w momencie kryzysu politycznego ma potężne znaczenie - stwierdził Ujazdowski.  

Czy zostanie w PiS?

Pytany o swoją przyszłość w PiS odpowiedział, że nie zamierza oddawać mandatu, natomiast w najbliższym czasie "podejmie decyzję w tej sprawie". - Nie wyobrażam sobie swojej obecności w PiS, jeśli będzie podtrzymana linia eskalowania konfliktu i sprzeczna z naszymi zobowiązaniami wobec obywateli, złożonej w 2015 roku - powiedział Ujazdowski. – Jeśli ten konflikt będzie trwał, to nietrudno o nieszczęście. Wystarczy jedno dramatyczne zdarzenie, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby temu zapobiec - dodał europoseł. 

Więcej o: