Okupacja Sejmu od kulis. "W ogóle nie spałam. Kryzys zaleczam kawą"

Od wczoraj posłowie opozycji okupują salę plenarną w proteście przeciwko sejmowej cenzurze. Zamierzają zostać tam co najmniej do wtorku. Sprawdzamy, jak politycy znoszą wielogodzinne dyżury.

Na sali plenarnej wśród protestujących obowiązuje grafik. Jest już rozpisany do wtorku. - Staramy się, by na sali było minimum pięć osób. Niektórzy są dwie godziny, inni są sześć, w zależności od tego, komu starczy sił - mówi mi posłanka PO Krystyna Sibińska, która jest jedną z osób koordynujących akcję.

Są jednak i tacy, którzy dyżurują tam od wczoraj. - Jak długo jest pani w Sejmie? - pytam Bożenę Henczycę z PO. - Od wczoraj. Przespałam się dwie godziny w hotelu poselskim - mówi posłanka. Podobnie Monika Rosa z Nowoczesnej, która twierdzi, że spała trzy godziny.

Monika Wielichowska z PO zapewnia, że jest na nogach od wczoraj od godziny siódmej i zamierza odpocząć dopiero około godziny dwudziestej. - W ogóle nie spałam. Przychodzi kryzys, ale jeżeli zaleczy się go kawą, to jest ok - mówi dziarsko.

Poseł Piotr Misiło z Nowoczesnej, który dziś na kilkadziesiąt minut pojawił się w Sejmie, powiedział mi, że na grafiku ma wpisany dwugodzinny dyżur od północy.

Do akcji według zapewnień polityków włączyli się wszyscy posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. W Sejmie pojawił się też m.in. Michał Kamiński z koła Europejscy Demokraci, chęć wzięcia udziału zadeklarował również poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Polityczne dyskusje, internet i książki

Parlamentarzyści siedzący na sali plenarnej mają sporo wolnego czasu. Dyskutują, udzielają się aktywnie na Twitterze i Facebooku. Przeglądają internet, prasę. Izabela Mrzygłocka twierdzi, że niektórzy czytają też książki. Niestety, posłanka nie potrafiła powiedzieć, jakiego rodzaju literatura króluje obecnie wśród polityków.

Odpisują też wyborcom. Twierdzą, że dostają wiele słów wsparcia. - Ludzie do nas piszą, żebyśmy się trzymali, piszą, że są razem z nami. Każda taka wiadomość to coś niesamowitego - mówi Monika Rosa. Wychodzą też na zewnątrz do osób manifestujących przed Sejmem.

Poselska drzemka

Posłowie, którzy chcą odpocząć, idą do pobliskiego hotelu sejmowego. Pytam, czy zdarzają się drzemki na fotelach na sali plenarnej. Posłowie niechętnie o tym mówią. - Nie, nie widziałam jeszcze śpiących posłów. Fotele nie są wygodne - mówi posłanka Wielichowska. Izabela Mrzygłocka z PO także zarzeka się, że nie ucinała sobie drzemki.

Dopiero Monika Rosa z Nowoczesnej przyznaje, że posłowie czasem przegrywają ze zmęczeniem. - Rzeczywiście czasem ktoś zamknie oczy - mówi. A drzemkom sprzyja półmrok panujący na sali plenarnej. Zostało wyłączone główne oświetlenie, posłom towarzyszy niewielkie światło.

"Radzimy sobie, nikt głodny nie chodzi"

Sejmowe restauracje są nieczynne. Dlatego posłowie organizują sobie jedzenie we własnym zakresie. - Mieszkam w domu poselskim, zostało mi coś w lodówce. Poza tym, byłam dziś na obiedzie wracając z protestu przed Pałacem Prezydenckim - mówi Monika Wielichowska.

Posłowie wymieniają się, więc mają okazję np. do zrobienia zakupów lub do zjedzenia szybkiego posiłku.

Parlamentarzyści mogą też liczyć na pomoc pracowników sejmowych klubów. - Zapewniają nam wodę, herbatę, zamawiają obiady - mówi Monika Rosa. - Radzimy sobie, nikt głodny nie chodzi - zapewnia Izabela Mrzygłocka.

- W gorszej sytuacji są manifestujący przed Sejmem - zaznacza Bożena Henczyca.

Zobacz także: Protest przeciwko ograniczeniu pracy dziennikarzy. Poseł Szczerba wykluczony z obrad

Protest przeciwko ograniczeniu pracy dziennikarzy. Poseł Szczerba wykluczony z obrad

Więcej o:
Komentarze (96)
Okupacja Sejmu od kulis. "W ogóle nie spałam. Kryzys zaleczam kawą"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 19

  do czego ta bolszewicka banda doprowadziła, w światowych serwisach wiadomości z Polski pomiędzy Aleppo i zamachem terrorystycznym w Turcji...
  przecież ta kacza hołota doprowadzi do wojny domowej i rozlewu krwi

 • chi-neng

  Oceniono 28 razy 16

  Jestem z Wami i mam nadzieje, ze co najmniej pol Polski takze:).

  TAK TRZYMAC!

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 22 razy 14

  Opozycjo, tak trzymać! Grzeczna już byłaś. Pisowska banda gwałci Konstytucję, parlament i demokrację. Z gwałcicielami nie rozmawia się kulturalnie.

 • zmieniesobielogin

  Oceniono 25 razy 13

  A kundle szczekają, oj szczekają... boją się pisuarskie trolle....Im głośniej ujadają tym bardziej dają świadectwo jak się boją....

 • aeromonas

  Oceniono 12 razy 10

  Świetnie, że posłowie opozycji zaczęli wreszcie mówić jednym głosem (zjednoczeni przez JarKacza). Do protestów dołączyła też opozycja pozaparlamentarna - SLD i Razem. Tak trzymać! My - wolni obywatele demokratycznej i praworządnej III RP jesteśmy z wami. Czas pozbyć się tego rządu.

 • ziggybum

  Oceniono 15 razy 7

  Piszcie, trolle, piszcie. Z każdym waszym wpisem ktoś daje się sprowokować, nie wytrzymuje i decyduje się napisać coś przeciw PiS, iść pod sejm, iść na kolejną demonstrację, iść na wybory i wreszcie wywalić tą ciemnotę chwilowo rządzącą Polską. Dobra robota!

 • gela1

  Oceniono 5 razy 3

  gdzie wypowiedź Liroya o spontanicznym zamówieniu tysiąca kanapek oraz zgłoszeniu dużo wcześniej manifestacji

 • mtborek

  Oceniono 7 razy 3

  Okupacja sejmu jest legalna ?
  A zresztą jak chcą tam siedzieć, to niech siedzą, następne posiedzenie 11 stycznia 2017.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX