Emocje podczas miesięcznicy pod Pałacem Prezydenckim. "Tylko Downy mają zaszczepione uśmiechy"

Kilkadziesiąt osób, w tym Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i zwolennicy PiS-u zgromadzili się rano przed Pałacem Prezydenckim. Na miejscu pojawili się też Obywatele RP, którzy demonstrowali przeciwko ekshumacjom ofiar smoleńskich.

Fatalna pogoda i padający deszcz nie ostudziły emocji pod Pałacem Prezydenckim. Rano, jak co miesiąc odbyła się miesięcznica smoleńska, już 80.

Po porannej mszy św. w Kościele Seminaryjnym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, parlamentarzyści i zwolennicy PiS-u przeszli pod Pałac, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Na miejscu od rana gromadzili się też członkowie stowarzyszenia Obywatele RP. Zapowiedzieli zablokowanie miesięcznicy i przejęcia krzyża. Te stanowcze zapowiedzi jeszcze w piątek ostro skomentował minister Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Uważam to za przejaw prostactwa i zdziczenia obyczajów - powiedział Błaszczak. Minister do zabezpieczenia miesięcznicy wysłał dużą grupę policji.

"Zdrajcy, zdrajcy, synowie UB"

Kordon policji oddzielał rządową delegację od zwolenników PiS-u i Obywateli RP, którzy na Krakowskie Przedmieście przyszli z wielkim transparentem: "W imieniu protestujących rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: RĘCE PRECZ OD GROBÓW".

Doszło do drobnych przepychanek. Ale reporter Gazeta.pl Tomasz Golonko, który był na miejscu, zarejestrował ostrą wymianę zdań między uczestnikami zgromadzenia.

Zobacz relację naszego reportera na Facebooku >>>

- Odpowiecie za mord smoleński, za ten dramat. Zdrajcy, zdrajcy, synowie UB - mówił do przedstawicieli Obywateli RP starszy pan, który na Krakowskie Przedmieście przyszedł z transparentem "Współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie. Mord smoleński 2010". Potem zebrani śpiewając "Rotę" zmieniali jej treść. Zamiast: "Aż się rozpadnie w proch i w pył. Krzyżacka zawierucha", śpiewali: "Aż się rozpadnie w proch i w pył. Esbecka zawierucha".

Atmosfera była pozornie spokojna, co jakiś czas wybuchały pyskówki między zebranymi.

- To są obrońcy demokracji, KOD-owcy - mówił jeden starszy pan do drugiego. - Jaruzelski też był obrońcą demokracji.

"Tylko Downy mają zaszczepione uśmiechy"

Zebrani śpiewali "Barkę", "Z dawna Polski". W tłumie pojawiła się m.in. Anna Fotyga, która w rozmowie z jednym z uczestników miesięcznicy komentowała sprawę wyjaśniania sprawy katastrofy smoleńskiej. Gdy zobaczyła naszą kamerę, oddaliła się. Zdążyła tylko powiedzieć do zatroskanego zwolennika: - Bruksela nam nie pomaga.

- Po co tutaj przynieśliście ten transparent, że "precz". Przecież już trwają ekshumacje, decyzja prawna. Co - anarchię siejecie tutaj? - pytał kontrmanifestantów oburzony pan. - Nie odzywamy się - odpowiedziała uśmiechnięta przedstawicielka Obywateli RP. - Nie odzywaj się. Tylko Downy mają zaszczepione uśmiechy - skwitował.

Dyskusja ciągnęła się jeszcze przez kilka minut.

- Niech mnie pan nie obraża, ja pana nie obraziłam - apelowała przedstawicielka Obywateli RP.

- Tyś mnie obraziła, bo to jest 80. miesięcznica, a ty z czym przyszłaś? Z czym przyszłaś? - pytał retorycznie oburzony starszy pan.

- To jest zgromadzenie publiczne - tłumaczyła członkini Obywateli RP.

- 100 zł jej dali - wtrąca towarzysz starszego pana. - Nie dali jej 100 zł, bo przecież nie zasłużyła! - komentował zwolennik PiS-u.

Spór o zarządzanie Warszawą

Na Krakowskim Przedmieściu nie zabrakło też wątków warszawskich. - Dobry prezydent [Lech Kaczyński - przyp. red.]? Warszawę zaniedbał, inwestycji żadnych - mówił w innej pyskówce jeden z zebranych. - A ona co nainwestowała? Biurowce pobudowała - ripostował mu pan stojący z transparentem "Mord Smoleński 2010". 

- Widzisz, ja o takich ludziach mówię prezydent, a ty - ona. Ja oddaję szacunek ludziom. Nie macie kultury.

- Niech pan na mnie nie pluje. Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się podać do dymisji - można było usłyszeć od ostatnich zebranych na miesięcznicy zwolenników PiS-u.

Gdy już większość się rozeszła, na miejscu zostali jeszcze Obywatele RP. Usiedli na chodniku. -  Złamała mi się róża. Dobrze oddaje to, jaki jest stan polskiej demokracji - skwitował jeden z nich. 

 

 

Więcej o: