Wiemy, ile Skarb Państwa wypłacił w tym roku rodzinom smoleńskim. I to nie koniec...

• Rodziny ofiar smoleńskich dostały w tym roku ponad 9 mln zł• Gazeta.pl dowiedziała się o tym od Centrum Operacyjnego MON • Kilkadziesiąt wniosków ws. zadośćuczynień czeka na rozpatrzenie

Rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz przekazał nam, że Skarb Państwa wypłacił w tym roku rodzinom ofiar smoleńskich łącznie 9 mln 290 tys. zł. Na pytanie, jaką kwotę przewiduje na przyszły rok, odpowiedział, że "wydatki na zaspokojenie roszczeń nie zostały zaplanowane w budżecie". Przyznaje jednak, że zmiany są możliwe. Tak było w tym roku. - Zmian w planie finansowym w 2016 r. na realizację wydatków z tytułu zawartych ugód dokonano w trakcie roku - tłumaczy Misiewicz.

Dowiedz się więcej:

Jakie zadośćuczynienie dostali krewni ofiar tuż po katastrofie? 

W 2011 r. państwo wypłaciło krewnym ofiar pierwsze zadośćuczynienia. 270 osób (małżonkowie, dzieci i rodzice) ofiar spod Smoleńska otrzymało wówczas po 250 tys. zł. Łącznie Skarb Państwa przeznaczył na rekompensaty 67,5 mln zł. Niektóre rodziny smoleńskie dostawały łącznie po kilkaset tys. zł, te liczniejsze – ponad milion zł. W ugodach zawieranych pięć lat temu z najbliższymi ofiar katastrofy smoleńskiej zapisano jednak, że nie zamykają one możliwości dochodzenia dalszych roszczeń.

Jakie ugody zawarto w ostatnim czasie?

Od grudnia 2015 roku MON zawarł z rodzinami ofiar smoleńskich 15 ugód opiewających łącznie na kwotę 2,5 mln złotych - dowiedział się "Newsweek”. Kilkadziesiąt kolejnych wniosków czeka na rozpatrzenie. Od lutego w tych sprawach ministerstwo reprezentuje mecenas Andrzej Lew-Mirski - wieloletni współpracownik Macierewicza. Mecenas zapowiada, że „minister obrony narodowej ma zamiar zawrzeć ugodę w zakresie roszczenia o zadośćuczynienie, o ile jej warunki – związane z ograniczeniami budżetowymi - zostaną zaakceptowane” - napisało OKO.press.

Więcej o: